Szukasz potwierdzenia tego, że przez ostatnią kadencję Twoja gmina lub powiat znajdowały się w dobrych rękach? Doskonałym narzędziem do tego będzie odznaka European Label of Governance Excellence (Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym), w skrócie ELoGE. Otrzymanie odznaki potwierdzi, że Twoja jednostka samorządowa zarządzana jest doskonale w najważniejszych obszarach i cieszy się pozytywnym wizerunkiem w oczach mieszkańców.
Czym jest ELoGE i jak uzyskać odznakę?
Cały program Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym oparty jest na 12 zasadach dobrego zarządzania w lokalnej administracji. Odznaka jest dowodem na stosowanie przez jednostki samorządowe w praktyce praktycznego zasad wynikających z Europejskiej Strategii na rzecz Innowacji i Dobrego Rządzenia na Poziomie Lokalnym.
W ramach oceny Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej dokonuje analizy porównawczej (benchmarkingu) 12 zasad innowacyjności i dobrych demokratycznych rządów. Pozwala to na wybór tych gmin i powiatów, które w największym stopniu przestrzegają zasad, zapewniają tym samym wysoki standard zarządzania.
Oto dwanaście zasad dobrego zarządzania, które brane są pod uwagę podczas konkursu:
- Udział obywateli, uczciwy przebieg wyborów i reprezentacja.
- Responsywność, szybkość reagowania.
- Efektywność i skuteczność.
- Otwartość i jawność.
- Przestrzeganie prawa.
- Etyczne postępowanie.
- Kompetencje i potencjał.
- Innowacyjność i otwartość na zmiany.
- Orientacja na trwałość i długofalowość działań.
- Należyte zarządzanie finansami.
- Prawa człowieka, różnorodność kulturowa i spójność społeczna.
- Rozliczalność, odpowiedzialność.
Uważasz, że Twoja gmina lub powiat spełnia powyższe wymagania? Świetnie! W takim razie możesz postarać się o otrzymanie odznaki. W tym celu:
- Wejdź na stronę Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Fundacja otrzymała akredytację do przyznania odznaki najlepszym gminom i powiatom. Na jej stronie znajdziesz zgłoszenie do udziału w programie oraz jego zasady.
- Otrzymasz do wypełnienia ankietę zgłoszeniową, w której musisz podać podstawowe informacje na temat Twojej jednostki samorządowej (nazwa, liczba mieszkańców, rodzaj jednostki, itp.)
- Realizacja wymienionych wyżej 12 zasad przez gminę lub powiat sprawdzana będzie przy użyciu ankiety internetowej. Oto jej przykład: https://eloge-samoocena.webankieta.pl/
To etap pierwszy, czyli samoocena dokonywana przez gminę lub powiat. Ankieta składa się z dwóch zasadniczych elementów – opisu standardów działań odpowiadających poszczególnym zasadom dobrego zarządzania oraz części poświęconej samoocenie poziomu zaawansowania jednostki samorządowej w realizowaniu każdej z zasad dobrego zarządzania.
- Drugą ankietę gmina lub powiat musi rozesłać do swoich mieszkańców. Kwestionariusz wygląda w ten sposób: https://sprawnagmina.webankieta.pl/. Fundacja, w celu dokonania obiektywnej oceny, przyjęła dla każdej jednostki minimalną liczbę wypełnień. Ma to być około 8% jej populacji. Dostęp do ankiety można otrzymać przez link lub skanując kod QR.
Jak Twoja gmina lub powiat może dotrzeć do większej liczby respondentów? Oto kilka wskazówek:
- zadbaj o rozmieszczenie plakatów z kodem QR w budynkach użyteczności publicznej i instytucjach: urzędzie miasta/gminy, szkołach, na korytarzach ośrodków sportowych, na basenach, boiskach. Słowem, zadbaj o rozwieszenie plakatów wszędzie tam gdzie gromadzi się duża liczba mieszkańców. Powieś je w widocznych i łatwo dostępnych miejscach.
- poproś, aby link do ankiety udostępniony został nie tylko na stronie internetowej gminy czy powiatu, ale i na stronach lokalnych urzędów, ośrodków kultury, obiektów sportowych itp.
Co zyskasz dzięki ELoGE
Europejski Znaku Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym to jedyne odznaczenie uznawane nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Dzięki niemu:
- gmina lub powiat stanie się lepiej rozpoznawalna, co może zachęcić do inwestycji na jej terenie,
- władze uzyskają oficjalne zaświadczenie potwierdzające wysokie standardy zarządzania jednostką organizacyjną (co będzie doskonałym potwierdzeniem kompetencji władz przy nadchodzących wyborach),
- gmina/powiat otrzyma szansę na uzyskanie opinii od swoich mieszkańców bez konieczności przeprowadzania dodatkowych, kosztownych badań.