Poznaj Insightomat – narzędzie AI do analizy odpowiedzi pytań otwartych

Zrozumienie doświadczeń i opinii klientów ma kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy. Podczas gdy pytania zamknięte dostarczają szybkich i wymiernych danych, pytania otwarte umożliwiają głębszy wgląd w nastroje i zachowania klientów. Jak jednak skutecznie analizować bogactwo danych jakościowych generowanych przez pytania otwarte?

Przedstawiamy Insightomat, rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji, przeznaczone do przekształcania jakościowych komentarzy w przydatne informacje, ułatwiające zrozumienie i poprawę doświadczeń klienta.

Wpływ opinii klientów na wyniki firmy

Czy wiesz, że 70% doświadczeń zakupowych opiera się na tym, jak klienci czują się traktowani? Co więcej, firmy, które wykorzystują opinie klientów do podnoszenia jakości oferty, osiągają o 60% lepsze wyniki niż ich konkurenci pod kątem rentowności.

Statystyki te podkreślają znaczenie nie tylko gromadzenia, ale także skutecznej analizy opinii klientów. Wraz z pojawieniem się sztucznej inteligencji, firmy mogą automatyzować złożony proces analizy otwartych odpowiedzi ankietowych, gromadząc cenne dane, pozwalające na podejmowanie lepszych decyzji i zwiększanie zadowolenia klientów.Kiedy używać pytań otwartych w ankietach?

Pytania otwarte i zamknięte są niezbędnymi narzędziami w ankietach CX, a każde z nich służy konkretnym celom badawczym. Przyjrzyjmy się im bliżej, aby zrozumieć, jak działają i kiedy są skuteczne.

Definicje pytań otwartych i zamkniętych

Pytania otwarte mają na celu uzyskanie szczegółowych, jakościowych danych i odpowiedzi. Pozwalają one respondentom na udzielanie odpowiedzi własnymi słowami, zapewniając bogaty, kontekstowy komentarz. Na przykład pytanie „Co sądzisz o oprogramowaniu do analizy statystycznej?” zachęca do szczegółowej i spersonalizowanej wypowiedzi.

Z kolei pytania zamknięte mają strukturę umożliwiającą gromadzenie danych ilościowych. Zapewniają one respondentom zestaw predefiniowanych opcji do wyboru, ułatwiających analizę danych. Przykładem może być pytanie „Czy korzystasz z oprogramowania do analizy statystycznej?” lub „Czy korzystałeś z oprogramowania do analizy statystycznej w przeszłości?”.

Porównanie pytań otwartych i zamkniętych

Oto podstawowe różnice między tymi popularnymi typami pytań, podzielone na kilka kategorii:

Jakość czy ilość?

 • Pytania otwarte: Zbieranie danych jakościowych, dających głęboki wgląd w przemyślenia i emocje respondentów.
 • Pytania zamknięte: Gromadzenie danych ilościowych, dostarczanie jasnych, liczbowych wyników.

Kontekst czy dane?

 • Pytania otwarte: Zapewnienie zrozumienia kontekstu i informacji ogólnych.
 • Pytania zamknięte: Skupienie się na konkretnych danych i ich bezpośrednia analiza.

Jednostkowe czy zbiorcze?

 • Pytania otwarte: Pozwalają na spersonalizowane, szczegółowe odpowiedzi.
 • Pytania zamknięte: Oferują standardowe odpowiedzi, zapewniając ich spójność.

Eksploracja czy koncentracja?

 • Pytania otwarte: Przydatne w badaniach eksploracyjnych w celu uzyskania nieoczekiwanych wniosków.
 • Pytania zamknięte: Najlepsze do ukierunkowanych badań w celu weryfikacji konkretnych hipotez lub ilościowego określenia zmiennych.
Stwórz ankietę przyjemną w wypełnianiu
Stwórz badanie przyjemne w wypełnianiu

Kiedy używać poszczególnych rodzajów pytań?

Stosuj pytania otwarte, gdy:

 • Konieczne jest szczegółowe zbadanie tematu i zrozumienie przyczyn leżących u podstaw zachowań lub opinii.
 • Ważne jest, aby uchwycić język i terminologię respondentów celem dostosowania opisów produktów lub strategii marketingowych.
 • Prowadzenie wstępnych badań lub badań pilotażowych, w których niezbędne są szczegółowe spostrzeżenia.
 • Chcesz zachęcić respondentów do kreatywności i umożliwić im swobodne wyrażanie złożonych pomysłów.

Unikaj pytań otwartych, gdy:

 • Masz dużą próbę, a ręczna analiza odpowiedzi byłaby zbyt czasochłonna.
 • Szybka i prosta analiza danych jest wymagana do podejmowania decyzji w odpowiednim czasie.
 • Badanie ma na celu ilościowe określenie konkretnych zmiennych za pomocą jasnych, zwięzłych odpowiedzi.

Stosuj pytania zamknięte, gdy:

 • Celem jest gromadzenie wymiernych danych, które można łatwo zestawić w raporty.
 • Spójność i efektywność gromadzenia danych ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza w przypadku badań na dużą skalę.
 • Trzeba przetestować konkretne hipotezy lub zmierzyć określone zmienne.
 • Konieczna jest szybka analiza i wgląd w działania.

Unikaj pytań zamkniętych, gdy:

 • Badanie wymaga zrozumienia „dlaczego” stojącego za wyborami i zachowaniami respondentów.
 • Chcesz zebrać szczegółowe, kontekstowe informacje, które wykraczają poza proste odpowiedzi „tak” lub „nie”.
 • Temat jest złożony i wymaga szczegółowych informacji, których predefiniowane odpowiedzi nie są w stanie uchwycić.
Wybierz narzędzie, które pomoże Ci w analizie danych
Wybierz narzędzie, które pomoże Ci w analizie danych

Analiza pytań otwartych w ankiecie

Ręczna analiza odpowiedzi na pytania otwarte jest żmudnym i wymagającym zadaniem, ze względu na to, że odpowiedzi są nieustrukturyzowane i różnią się znacznie długością i poziomem szczegółowości.

Jak analizować otwarte odpowiedzi ankietowe?

Każda z odpowiedzi wymaga uważnego przeczytania i interpretacji w poszukiwaniu właściwych tematów i schematów, co może być czasochłonne i trudne. Przy dużej ilości danych ręczna analiza staje się praktycznie niemożliwa.

Sama liczba odpowiedzi może prowadzić do zmęczenia analityków i nieścisłości, zmniejszając wiarygodność uzyskanych wyników. Ponadto czas i zasoby wymagane do ręcznej analizy są często nadmierne, co utrudnia uzyskanie na czas informacji niezbędnych do podjęcia decyzji.

Narzędzia do ankiet online (z modułami analitycznymi i technikami wizualizacji danych) są z tego powodu kluczowe dla efektywnej obsługi i interpretacji dużych zbiorów danych z odpowiedziami otwartymi. Nasze rozwiązanie doskonale wpisuje się w ten trend i pozwala zaoszczędzić czas.

Analiza sentymentu z AI – poznaj Insightomat

Łatwe analizowanie odpowiedzi otwartych? Cóż, to możliwe. Zobacz, jak możesz przekształcić dane jakościowe w cenne informacje.

W przypadku mniejszych grup respondentów (lub grup fokusowych) analiza opinii nie jest trudna. Czytasz opinie, grupujesz je w pliku Excel, tematy się powtarzają, więc z czasem staje się to łatwiejsze. Podświadomie czujesz jednak, że nie jest to najbardziej ekscytująca praca na świecie, prawda?

Sprawy zaczynają się komplikować, gdy grupa jest duża (np. ankiety opinii klientów w e-commerce), a ankiety są ciągłe (np. ankieta satysfakcji po każdym zakupie na platformie typu Amazon). W takich sytuacjach z pomocą przychodzi Insightomat.

Co to takiego?

To narzędzie stworzone przez Webankietę, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, pozwala zautomatyzować proces analizy danych tekstowych i wypowiedzi otwartych. Aplikacja przyspiesza analizę jakościową opinii tekstowych i optymalizuje analizę sentymentu.

Dla kogo to jest?

Głównie dla specjalistów CX. Przynosi największą wartość przy ciągłych badaniach i dużej bazie danych. Jednym słowem, im częściej przeprowadzasz ankiety i masz więcej wyników do analizy (wiele otwartych odpowiedzi), tym więcej czasu i zasobów zaoszczędzisz dzięki temu rozwiązaniu.

Jak to działa?

Analiza jest dziecinnie prosta i wymaga minimalnej aktywności człowieka. Wszystko, co musisz zrobić, to załadować surowe wyniki ankiety w formacie CSV, wybrać pytania, których odpowiedzi chcesz przeanalizować, wskazać tagi wyszukiwania (frazy) i wcisnąć Start.

Brzmi intrygująco? Wypróbuj bezpłatnie Insightomat i zobacz, jak może Ci pomóc.

Analizuj sentyment z pomocą Insightomatu
Analizuj sentyment z pomocą Insightomatu

Siedem przykładów ciekawych pytań otwartych

Opisaliśmy, czym charakteryzują się pytania zamknięte i otwarte, a także jak analizować odpowiedzi na pytania otwarte. Przyjrzyjmy się jeszcze kilku przykładom takich pytań, wraz z omówieniem tego, jak je zadawać, aby uzyskać wartościowe informacje.

 1. Jakie są główne bolączki Twojej firmy przy zarządzaniu transakcjami B2B?
  • Opis: W tym pytaniu poproszono respondentów o omówienie głównych wyzwań, przed którymi stoją podczas obsługi transakcji B2B.
  • Wyjaśnienie: Identyfikacja punktów bólu w transakcjach B2B pomaga zrozumieć konkretne problemy, z którymi boryka się potencjalny klient. Ten wgląd pozwala oferować ukierunkowane rozwiązania, które odpowiadają na te trudności, dzięki czemu produkt lub usługa są bardzo istotne i wartościowe dla ich biznesu.
 2. Jak wykorzystać feedback do poprawy wskaźników doświadczenia klienta?
  • Opis: To pytanie zachęca respondentów do wyjaśnienia, w jaki sposób uwzględniają opinie klientów w swoich procesach CX.
  • Wyjaśnienie: Uzyskanie wglądu w integrację opinii klientów z metrykami ujawnia zaangażowanie respondenta w ciągłe ulepszanie CX. Informacje te mogą pomóc zademonstrować, w jaki sposób Twój produkt lub usługa może usprawnić procesy zbierania i analizy opinii w organizacji.
 3. Jakie trendy kształtują obecnie Twoją branżę?
  • Opis: To pytanie ma na celu zebranie od respondentów spostrzeżeń na temat istotnych trendów w ich branży.
  • Wyjaśnienie: Zrozumienie trendów branżowych może dostarczyć autentycznych informacji zwrotnych na temat pojawiających się możliwości i wyzwań. Informacje te mogą pomóc w pozycjonowaniu produktu lub usługi w celu dostosowania się do tych trendów lub ich wykorzystania, czyniąc je bardziej odpowiednimi dla potrzeb potencjalnego klienta.
 4. Czy możesz opisać ostatnie wyzwanie, przed którym stanął Twój zespół i jak sobie z nim poradziliście?
  • Opis: To pytanie zachęca respondentów do omówienia napotykanych problemów i sposobów ich rozwiązania.
  • Wyjaśnienie: Zapoznanie się z ostatnimi wyzwaniami i sposobem ich rozwiązania daje wgląd w procesy rozwiązywania problemów i priorytety klienta. Może to pomóc zidentyfikować obszary, w których Twój produkt lub usługa może zaoferować dodatkowe wsparcie lub usprawnienia.
 5. Jakie długoterminowe cele stawiasz przed swoim zespołem i jak zamierzasz je osiągnąć?
  • Opis: Celem tego pytania jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie o długoterminowe cele i strategie zespołu respondenta.
  • Wyjaśnienie: Zrozumienie długoterminowych celów i planów ujawnia strategiczną wizję klienta. Ten wgląd pozwala dostosować ofertę do tych celów i pozycjonować produkt lub usługę jako kluczowy element ich sukcesu.
 6. Jakie cechy są dla Ciebie najważniejsze przy wyborze rozwiązania dla ___?
  • Opis: To pytanie pozwala respondentom określić cechy, które są dla nich priorytetowe w rozwiązaniu dla konkretnej potrzeby.
  • Wyjaśnienie: Identyfikacja najbardziej cenionych cech pomaga zrozumieć, jakie aspekty produktu lub usługi należy podkreślić. Może to ukierunkować Twoją prezentację, aby uwydatnić elementy, które najprawdopodobniej będą rezonować z potencjalnym klientem i zaspokoją jego potrzeby.
 7. W jaki sposób odróżniasz swoją działalność e-commerce od konkurencji i jakie strategie okazały się najskuteczniejsze?
  • Opis: To pytanie zachęca respondentów do wyjaśnienia ich strategii konkurencyjnych i taktyk różnicowania w e-commerce.
  • Wyjaśnienie: Zrozumienie, w jaki sposób firma się wyróżnia i jakie strategie się sprawdziły, zapewnia praktyczne informacje na temat jej pozycji rynkowej. Dzięki tym informacjom możesz dostosować swój produkt lub usługę, aby wspierać ich przewagę konkurencyjną i oferować dodatkowe korzyści.
Analiza danych może być łatwa i intuicyjna
Analiza danych może być łatwa i intuicyjna

Analizuj pytania otwarte za pomocą narzędzi do tworzenia ankiet online

Pytania otwarte w kwestionariuszach mogą wydawać się bardziej kłopotliwe niż ich krótsze i bardziej dynamiczne odpowiedniki, ale zadawane z wyczuciem (zbyt wiele może prowadzić do zmęczenia ankietą i niskiego wskaźnika odpowiedzi), mogą zdziałać cuda, dostarczając dłuższych odpowiedzi i ważnych niuansów, aby lepiej zrozumieć obecnych i nowych klientów.

Jak oprogramowanie do ankiet może ci pomóc?

Jeśli jeszcze nas nie znasz, pozwól nam się przedstawić. Webankieta to platforma stworzona do zbierania informacji zwrotnych od klientów i pracowników. Ułatwia szybką analizę i umożliwia płynne dzielenie się feedbackiem w całej organizacji.

Oto, co możemy dla Ciebie zrobić:

 • Gotowe do użycia szablony ankiet (CX, HR, badania rynku i inne)
 • Jedno miejsce do tworzenia, dystrybucji i zbierania wypełnionych ankiet
 • Intuicyjne i łatwe w użyciu narzędzia analityczne
 • Możliwość tworzenia raportów i udostępniania wyników w zespole
 • Analiza sentymentu z pomocą sztucznej inteligencji (Insightomat)

Czy pozwolisz nam sobie pomóc?

Załóż darmowe konto i wypróbuj nasz Insightomat

Dariusz Jaroń
Specjalista content marketingu i autor książek non-fiction z wieloletnim doświadczeniem w pisaniu B2B, dziennikarstwie i tłumaczeniach. Początkujący maratończyk i średniozaawansowany turysta górski. Kiedy nie pisze ani nie biega, prawdopodobnie próbuje nauczyć się włoskiego.