Wskaźnik NPS. Jak osiągnąć dobry wynik Net Promoter Score?

Prowadzisz firmę i jednym z badań kierowanych do Twoich klientów jest Net Promoter Score? Świetnie – oznacza to, że głos i opinie Twoich klientów są dla Ciebie ważne, a Ty podejmujesz konkretne działania, żeby zyskać ich lojalność i podwyższyć satysfakcję. Wybór odpowiedniej metryki to jednak dopiero początek. Aby badanie NPS miało sens musisz wiedzieć nie tylko jak badać, ale i jak analizować wyniki. I to właśnie temu by osiągnąć dobry wynik NPS poświęcimy ten artykuł.

Nie da się ukryć, że benchmarking i badania NPS to dość skomplikowany proces. Za Net Promoter Score, jak i za każdą metryką mierzącą doświadczenia klientów, kryje się szereg czynników, które mają na nią mniejszy lub większy wpływ. Doskonale obrazują to ostatnie badania przeprowadzone przez Temkin, gdzie średni wynik badania NPS dla dealerów samochodowych to około 39, a najniższy 20 punktów w skali NPS. Dla dostawców usług internetowych średnia wynosi natomiast około 0 punktów, przy czym najniższy to -16, a najwyższy 19.

Twórz badania NPS łatwo, szybko i tanio

W Webankiecie możesz korzystać z gotowych szablonów ankiet Net Promoter Score, prowadzić wysyłkę ankiet do klientów i automatycznie generować raporty z wynikami.

Przetestuj bezpłatnie

Bez karty kredytowej · Zrezygnuj kiedy chcesz · Program zgodny z RODO

Co to oznacza? A to, że sam, oderwany od kontekstu wskaźnik NPS nie powie nam wiele. Należy wziąć pod uwagę m.in. to jak przedstawia się on u konkurencji lub jaka jest jego charakterystyka w danej branży. Podczas gdy dla niektórych firm NPS 30 oznacza totalną porażkę, dla innych może świadczyć o sukcesie.

Jeżeli więc chciałbyś się dowiedzieć, czy Twój wynik NPS jest dobry czy zły, należy spojrzeć na coś więcej niż tylko liczbę. Należy przyjrzeć się czynnikom wpływającym na benchmarki NPS i krokom, które należy wykonać, porównując wyniki z konkurencją.

Jaki jest dobry wynik NPS?

Całe badanie bazuje na podziale wyników udzielonych przez klientów na skali od 0 do 10 na trzy grupy: krytyków, neutralnych i promotorów. Na wstępie można z pewnością stwierdzić jedno: wynik NPS poniżej 0 oznacza, że ​​Twoja firma ma do rozwiązania wiele problemów. Wynik od 0 do 30 oceniany jest jako stosunkowo dobry, jednak wciąż sugeruje, że w firmie jest jeszcze miejsce na postęp. Natomiast jeśli Twój NPS jest wyższy niż 30, oznacza to zwykle, że firma ma się dobrze i ma o wiele więcej zadowolonych, niż nieszczęśliwych klientów. I w końcu najlepszy scenariusz: wynik badania Net Promoter Score powyżej 70 oznacza, że ​​Twoi klienci po prostu Cię… kochają. Polecają Cię, mówią o Tobie dobrze, a Twoje przychody rosną i rosną.

Przykłady ankiet satysfakcji i innych badań dla klientów

Zobacz więcej

Wskazówka od ekspertów: zawsze staraj się, aby Twój wynik badania NPS był wyższy niż krytyczny poziom 0. Nawet jeżeli Twój NPS o wartości, np. -50 powoduje, że jest to wynik lepszy konkurencji, znalezienie się poniżej zera zawsze powinno Cię zaalarmować. Oznacza to, że poziom lojalności Twoich klientów nie stoi na dobrym poziomie i coś zdecydowanie jest nie tak, a zatem – jak najszybciej powinieneś to zdiagnozować, a przede wszystkim – poprawić.

W analizie wyników z podziałem na krytyków i promotorów pomoże Ci artykuł opisujący wysyłanie na e-mail powiadomień zgodnych z ustalonym filtrem.

Trzeba podkreślić, że powyższe dane są bardzo względne. Istnieją przecież rynki, które nigdy nie osiągają NPS powyżej 20 lub nawet na skali od 0 do 20 – ze względu na specyfikę ich działalności. Jeżeli Twoja firma funkcjonuje w jednym z nich, powinieneś wykonać kilka kroków, w celu porównania swoich wyników z konkurencją. Oto one:Krok 1: Porównaj wynik NPS ze średnią w branży

Aby lepiej zrozumieć swój wynik Net Promoter Score, zacznij od porównania go ze średnim rezultatem osiąganym w Twojej branży. To tzw. metoda względna, która w przeciwieństwie do bezwzględnej (porównywanie twojego wyniku z ustalonym standardem) może Ci powiedzieć jaki wynik NPS pozwala dojść do wniosku, że satysfakcja i lojalność klienta jest na dobrym poziomie.

Porównując wyniki NPS, czyli miarę lojalności klientów, ważne jest zrozumienie rynku, na którym działasz – niektóre firmy mają z góry bardziej pozytywny wizerunek w oczach klientów, niż inne. Przykładowo, sklepy  przynoszą klientom więcej szczęścia niż banki i firmy ubezpieczeniowe. Dlatego ich wskaźnik NPS jest z automatu wyższy. Jeśli działasz np. w branży turystycznej, nie możesz porównywać się z firmą oferującą usługi internetowe lub telewizyjne. Dlaczego? Spójrzmy na wynik NPS Verizon, który w badaniach wynosi 32. Biorąc pod uwagę, że maksymalny wynik 100 punktów (którego, btw, żadna firma nigdy nie uzyskała), możesz pomyśleć, że jest dość niski. W rzeczywistości, Verizon ma najlepszy wynik w całej branży ISP. Z drugiej strony przyjrzyjmy się United, z wynikiem 10 punktów NPS, który zalicza firmę do jednej z najgorszych linii lotniczych. Chociaż obie firmy mają podobny wynik, ich rezultat należy interpretować przez pryzmat branży:NPS wskaźnik – źródło: info.nice.comKrok 2: Porównaj wynik Net Promoter Score w regionie

Wynik ankiet, czyli wskaźnik lojalności klientów, jest z założenia różny nie tylko w zależności od branży, ale i od regionu geograficznego i kraju. Różnice kulturowe mogą mieć duży wpływ na rezultat badania NPS. Na przykład w niektórych krajach klienci są mniej skłonni do wystawiania najlepszych ocen – i to nie tylko w przypadku wskaźnika NPS, ale w jakiejkolwiek skali. Z kolei w innej kulturze ludzie są bardziej skłonni celować w skrajności, unikając wartości średnich.

wskaźnik NPS w Webankieta

Każdy, kto kiedykolwiek porównywał wyniki NPS w USA i Europie, prawdopodobnie wie, o czym mowa. Europejczycy bardzo ostrożnie oceniają wskaźnik NPS firmy i mniej prawdopodobne jest, że otrzymają 10 lub 9 punktów. Podobnie jest w Japonii. Z drugiej strony Amerykanie dają lepsze wyniki niż ktokolwiek inny. I wcale nie jest to zaskakujące, ponieważ Net Promoter System i cała idea pomiaru wskaźnika NPS zostało pierwotnie opracowany właśnie w USA.

Krok 3: Rozważ czy wybrałeś najlepszy kanał wysyłki ankiet

Zwróć uwagę na różnice w kanałach, przez jakie prowadzone jest badanie (e mail, SMS itp.). Może to mieć duży wpływ na wynik NPS. Istnieje wiele dyskusji na temat metodologii badań ankietowych preferowanych przez respondentów. Zainspirowany wzrostem Internetu, ankiety online wydają się odgrywać w przypadku Net Promoer Score wiodącą rolę. Jednak kryteria takie jak podejście, zasięg, koszt czy dane demograficzne, pozwalają niektórym kanałom (np. SMS, telefon) na lepsze wyniki w ściśle określonych przypadkach.

Przykładowo, bezpośrednia interakcja, właściwa dla połączenia telefonicznego, może decydować o większym zaangażowaniu ze strony respondenta. Z drugiej strony może jednak również wpływać na jego odpowiedzi – ludzie mają tendencję do przedstawiania swojej opinii w bardziej pozytywnym świetle w przypadku bezpośredniego kontaktu. Poza tym ankiety internetowe są zdecydowanie najmniej kosztownym i inwazyjnym rozwiązaniem.

Krok 4: Do testów porównawczych używaj swojego własnego wyniku NPS

Jak podkreślaliśmy wcześniej sam wynik NPS to nic więcej niż tylko liczba. Dopiero w odpowiednim kontekście nabiera ona znaczenia. Jedno jest jednak pewne – dobry wynik NPS to… wynik lepszy niż poprzedni. I to powinien być dla twojej firmy najważniejszy punkt odniesienia.

Najlepszym sposobem pomiaru postępów jest porównanie Twojego NPS z wynikiem pomiaru lojalności klientów w ciągu ostatnich trzech lub sześciu miesięcy. Jeśli zauważysz wynik wskaźnika NPS, który wzrósł o 5-10% -idziesz w dobrym kierunku. Jeżeli zaś odnotujesz znaczny spadek, potraktuj to jako znak ostrzegawczy, że coś poszło nie tak i jak najszybciej trzeba podjąć konkretne działania. Jeżeli Twój wynik NPS jest coraz lepszy, prawdopodobnie stale poprawia się też zadowolenie Twoich klientów i w związku z tym – przychody firmy. W prostej obserwacji wskaźnika NPS pomoże dedykowana funkcja Webankiety jaką są trendy (widoczne na grafice powyżej).

NPS to motor do zmian – na lepsze!

Już wiesz jak interpretować rezultaty badania Net Promoter Score. Teraz musisz zadać sobie najważniejsze pytanie: czy jeżeli w procesie analizy porównawczej dowiesz się, że Twój wynik jest niższy od wyniku konkurencji zaczniesz go poprawiać? I z drugiej strony, jeśli dowiesz się, że radzisz sobie lepiej niż inni w branży, przestaniesz o dbać o jego wzrost?

Wiele firm ma obsesję na punkcie zwiększania swojego wyniku NPS, który sam w sobie nie jest tak naprawdę wymiernym wskaźnikiem wzrostu firmy, a przede wszystkim jakościowym odzwierciedleniem oceny lojalności i znacznym stopniu też satysfakcji klientów. Nie rób tego samego błędu – traktuj dobry wynik badania NPS jako motor do działania – analizuj i porównaj wyniki, a przede wszystkim reaguj.

Na blogu Webankiety możesz przeczytać więcej m.in. na temat tego, jak wdrożyć Net Promoter System w swojej firmie i jakie są najczęściej popełniane przy tej metodzie błędy (i jak ich unikać). Możesz skorzystać również z gotowych przykładów ankiet i szybko rozpocząć badanie NPS w nowych działach i wśród nowych respondentów.

Dbaj o wysoki wskaźnik NPS – twórz ankiety na bazie gotowych szablonów

Rozpocznij korzystanie z Webankiety za darmo – w panelu użytkownika czekają na Ciebie gotowe szablony pytań, w tym badanie NPS, czyli Net Promoter Score.

Pamiętaj, że narzędzie Webankieta automatycznie liczy Twój wskaźnik NPS – nie musisz więc martwić się o samodzielne obliczanie poziomu lojalności klientów. Wyniki badania prezentowane są w formie czytelnych wykresów oraz danych, dzięki którym jak na dłoni zobaczysz poziom Net Promoter Score. System pozwala też na automatyczne generowanie raportów z badania, które możesz prezentować w organizacji – przełożonym, współpracownikom itd. Oto przykładowe wyniki NPS z Webankiety:

Zacznij badania oceny lojalności już dzisiaj – poznaj swój wskaźnik NPS i zmieniaj swoją organizację na lepsze!

Źródło: Blog Retently

Urszula Kamburov-Niepewna
Ula to Content Manager z bogatym doświadczeniem w dziennikarstwie i SEO copywritingu. Z Webankieta związana jest od 5 lat, a obecnie kieruje tam zespołem Content Marketingu. Jest specjalistką w tworzeniu treści z zakresu badań HR i Marketingu, Customer Experience oraz User Experience. Po pracy Ula jest obsesyjną czytelniczką, psychofanką Harry’ego Pottera i podróżniczką, która łapie każdą okazję, aby zobaczyć trochę świata i skosztować (zwykle więcej niż trochę) dobrego jedzenia.