ESAT – zbadaj satysfakcję swoich pracowników

Wpadłeś na doskonały pomysł – nowy benefit dla pracowników w postaci karty Multisport! Jesteś podekscytowany i opowiadasz o tym zespołowi, jednak nie widzisz wielkiego entuzjazmu, a ich uśmiechy wydają Ci się wymuszone. Zastanawiasz się, dlaczego pracownicy nie podzielają Twojego zachwytu a idąc korytarzem słyszysz jak pracownice rozmawiają między sobą, że zamiast multisportu wolałyby… opiekę zdrowotną. No tak! Teraz wszystko jasne, tylko… dlaczego musiałeś dowiadywać się tego w taki sposób? O mało nie zainwestowałeś mnóstwa pieniędzy w całkiem nietrafiony pomysł. A można tak łatwo tego uniknąć!

W jaki sposób? Pytając swoich pracowników o zdanie! Największe firmy na świecie doceniły już wszystkie zalety, jakie przynosi Employee Satisfaction Score, czyli badanie satysfakcji pracownika przeprowadzone w formie ankiety online. Czas na Ciebie!

Analiza wyników ankiety

Przeczytaj eBooka i dowiedz się jak przeprowadzić analizę badania ESAT oraz innych badań dla pracowników. Z PDF-a dowiesz się z jakich metod najlepiej skorzystać i jak wyciągać z badań konkretne wnioski, tak aby ograniczyć Twój cenny czas i wysiłek.

Pobierz ebook

Jakie korzyści przyniesie mi badanie ESAT?

Badanie Employee Satisfaction Score pozwala zmierzyć czy, a do tego w jakim stopniu, firma spełnia lub przewyższa oczekiwania pracujących w niej osób. Przedstawiając sprawę w największym uproszczeniu ankieta online ESAT mierzy zadowolenie pracownika. Pozwala ona na poznanie opinii pracowników w zakresie wybranych obszarów działalności firmy – od ogólnego poziomu satysfakcji, do szczegółowych obszarów pracy  np. oceny systemów motywacyjnych. Za pomocą skal pomiarowych badanie daje efekty mierzalne w sposób ilościowy, a odpowiedzi otwarte i pogłębione dodatkowo ułatwiają wykrycie mocnych i słabych stron organizacji.

Podsumowując, badając satysfakcję klienta Twoja firma:

 • oszczędza pieniądze wydawane na nieprzemyślane inwestycje (np. benefity które nie przyciągają nowych pracowników)
 • łatwiej podejmie decyzje związane z zarządzaniem firmą i dotyczące pracowników czy działu HR,
 • szybko zidentyfikuje negatywne procesy w organizacji, co ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu wielkim kryzysom,
 • poprawi komunikację między pracownikami i przepływ informacji w całej firmie
 • zapobiegnie niepotrzebnej rotacji pracowników i dowie się jak zatrzymać w firmie najbardziej wartościowe osoby,
 • będzie mogła pochwalić się wysokim wskaźnikiem ESAT i kreować swój wizerunek jako firmy, w której pracownicy są szczęśliwi i z której nie chcą odchodzić.

Oczywiście badanie satysfakcji to dopiero pierwszy krok – jeżeli na podstawie jego wyników Twoja firma nie wdroży konkretnych działań cały Twój wysiłek pójdzie na marne. Ważne więc, aby w organizacji wyznaczony został zespół odpowiedzialny za badania pracownika, składający się np. z kilku osób z działu HR. Ich zadaniem ma być nie tylko stworzenie i rozpowszechnienie badania, ale i wyciągnięcie wniosków i zaproponowanie konkretnych zmian osobom decyzyjnym w organizacji.

W jaki sposób badać satysfakcję pracownika?

Kluczową kwestią w badaniach ESAT musi być ANONIMOWOŚĆ. Oczywiście, mógłbyś zorganizować spotkania lub indywidualne rozmowy z pracownikami, jednak czy masz pewność, że ich odpowiedzi będą szczere? Raczej nie. Większość z nas nie ma w sobie tyle odwagi, żeby powiedzieć przełożonemu wprost, że coś jest nie tak. Z resztą dotyczy to nie tylko relacji z szefem, a także ze współpracownikami, satysfakcji z wynagrodzenia czy choćby oferowanych przez firmę benefitów.

Najlepszym sposobem badania satysfakcji pracownika jest więc ankieta online. Dzięki niej osiągniesz m.in.:

 • pełną anonimowość, np. poprzez pozostawienie kodów identyfikacyjnych do wypełnienia ankiety w słoiku w biurowej kuchni, możliwość wypełnienia ankiety na urządzeniach mobilnych, nie zadawanie pytań umożliwiających identyfikację itd.
 • dostęp do dużej grupy pracowników – w tym samym czasie możesz badać jedynie działy lub całe firmy, które liczą przecież czasami kilkaset osób,
 • możliwość śledzenia wyników na bieżąco i reagowania w razie dostrzeżenia negatywnych trendów lub problemów,

Nie ma jednak prostej odpowiedzi na pytanie jak badać metodą ESAT. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jakie cele firma chce dzięki badaniu osiągnąć – jakich konkretnie informacji potrzebuje i  w jakim stopniu mają być one szczegółowe. Dlatego też metoda Employee Satisfaction Score nie ma dokładnych wytycznych, wzorów, czy gotowych zestawów pytań, które mają być zadane w ankiecie online. To, co zazwyczaj jest jednak wspólne (lub bardzo podobne) dla wszystkich ankiet ESAT to pytanie główne. W ankiecie stworzonej na platformie Webankieta może ono wyglądać w ten sposób:

ESAT bada indywidualnych pracowników, jednak efektem badań jest zbiorowy obraz satysfakcji zespołu. Użyta skala musi więc dawać jasny przekaz czy i na ile pracownicy są zadowoleni.  

Tworząc pytania (dowiedz się jak zadawać je w najlepszy sposób) pamiętajmy o ich celu, czyli zdobyciu informacji na temat poziomu zadowolenia pracownika. Przykładowo, odpowiedź na pytanie może być zaznaczona w skali, gdzie 1 — bardzo niezadowolony, a 5 — bardzo zadowolony. Analiza wyników jest wówczas prosta – im wyższa wartość, tym lepsza ocena, czyli większe zadowolenie pracownika. Możliwe jest również zastosowanie skali 7-stopniowej (gdy chcemy uzyskać bardziej precyzyjne dane).


Nie ma przeszkód, aby typową skalę zastąpić pytaniem typu suwak, oceną w postaci gwiazdek, serduszek czy buziek. Skonstruuj ankietę tak, aby jak najbardziej pasowała do wizerunku firmy i zachęciła pracowników do uczestnictwa w badaniu. Możliwości masz naprawdę wiele – w poradniku znajdziesz informację o wszystkich rodzajach pytań.

Zadawaj pytania i rozwijaj swoją firmę z Webankietą

Badanie satysfakcji klienta nie jest skomplikowane, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania, dystrybucji wśród pracowników oraz analizy wyników. W Webankiecie przygotowaliśmy dla Ciebie narzędzie, dzięki któremu stworzenie ankiety ESAT i wyciąganie wniosków z wyników badania będzie jeszcze szybsze i łatwiejsze.

 • Dajemy Ci dostęp do gotowych szablonów ankiet satysfakcji klienta (przejdź do sekcji: dla pracownika), w tym dotyczących benefitów, systemu motywacyjnego, relacji z przełożonymi czy ogólnego poziomu zadowolenia.
 • Przygotowaliśmy poradniki, w których wyjaśniamy jak analizować wyniki przy użycia zaawansowanych funkcji, takich jak np, tabele krzyżowe, filtry, rankingi czy trendy.
 • Dajemy Ci możliwość automatycznego generowania raportów, które możesz zaprezentować w swoich działach HR lub na spotkaniach przełożonych.

Podczas każdego etapu badania możesz również skorzystać z pomocy naszego działu supportu, który pomoże w tworzeniu ankiety, jak i analizie wyników i razem z Tobą stworzy badanie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb.

Pamiętaj, że badanie satysfakcji pracownika (ESAT) może stanowić jedynie początek do bardziej zaawansowanych badań – takich jak ocena wzajemna 360 stopni czy Employee Engagement. Wszystkie rodzaje badań możesz przeprowadzić samodzielnie na platformie Webankieta, korzystając przy tym ze wsparcia merytorycznego na naszym blogu, w zakładce – badania pracowników. Trzymamy kciuki!

Urszula Kamburov-Niepewna
Ula to Content Manager z bogatym doświadczeniem w dziennikarstwie i SEO copywritingu. Z Webankieta związana jest od 5 lat, a obecnie kieruje tam zespołem Content Marketingu. Jest specjalistką w tworzeniu treści z zakresu badań HR i Marketingu, Customer Experience oraz User Experience. Po pracy Ula jest obsesyjną czytelniczką, psychofanką Harry’ego Pottera i podróżniczką, która łapie każdą okazję, aby zobaczyć trochę świata i skosztować (zwykle więcej niż trochę) dobrego jedzenia.