Gdzie najlepiej wykorzystać testy wiedzy?

Test wiedzy to sposób na usprawnienie pracy, z którego korzyści czerpać mogą nie tylko nauczyciele. To narzędzie stosowane przez największe firmy rekruterskie, działy HR oraz organizatorów szkoleń.

Wszędzie tam, gdzie w szybki sposób i niskim kosztem chcemy zweryfikować wiedzę lub doświadczenie respondenta.

W jakich sytuacjach przydaje się test wiedzy online?

Obsługa klienta i sprzedaż

Testy wiedzy ze znajomości oferty lub technik sprzedaży prowadzone wśród pracowników pomogą Ci sprawdzić, czy posiadają oni kompetencje niezbędne do wykonywania powierzonych im zadań. Regularne badania pracowników to także wzrost motywacji - zarówno w doskonaleniu umiejętności, jak i znajomości oferty firmy.

Rekrutacja

Dzięki testowi wiedzy wysłanemu do kandydata jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną, skrócisz czas rekrutacji i usprawnisz cały proces. Zdobędziesz pewność, że do kolejnego etapu przeszli jedynie kandydaci posiadający wymagane kwalifikacje.

Szkolenia

Test wiedzy roześlij wśród uczestników przed i po szkoleniu - wtedy łatwo przekonasz się, czego nauczyli się podczas kursu, a jakie kwestie wymagają powtórzenia. W teście możesz zadać również pytania, dzięki którym w przyszłości lepiej dopasujesz program i zakres kursu do oczekiwań uczestników.

Zapisy na kursy

Niektóre z prowadzonych przez Ciebie szkoleń lub kursów wymagają określonego wykształcenia, wiedzy czy znajomości języka? Dzięki testom online szybko zweryfikujesz umiejętności osób zgłaszających swoje uczestnictwo i zdobędziesz pewność, że w szkoleniu wezmą udział tylko wykwalifikowane osoby.

Edukacja

Pozwól, aby wielogodzinne układanie testów wiedzy, ich wydruk i kserowanie odeszły do szkolnego lamusa. Dzięki Webankiecie sprawdzian, klasówka czy test mogą być gotowe do rozesłania uczniom nawet w kilka minut. Dzięki automatycznemu liczeniu punktów nie tylko oszczędzisz czas, ale unikniesz też błędów, które zdarzają się podczas sprawdzania wielu prac na raz. Dzięki przejściu do sfery online zmniejszą się także koszty, co na pewno ucieszy dyrekcję lub władze uczelni.

Testy psychologiczne i osobowści

W wielu firmach testy osobowości wykorzystuje się jako pomiar potencjału pracowników. To popularne narzędzie używane przez zespoły HR również na etapie rekrutacji, gdzie wiedza o typie osobowości kandydata jest coraz częściej składową decyzji o zatrudnieniu. Oprócz badań osobowości popularność zyskują wewnętrzne testy psychologiczne opierające się na założeniach metodologii nauk psychologicznych. Są one wykorzystywane m.in. do przewidywania zachowań pracowników w różnych sytuacjach np. pracy pod presją czasu czy w środowisku wymagającym wysokiego stopnia sprawności psychicznej i fizycznej.

Natychmiastowy feedback

Możesz zdecydować o tym czy wynik testu będzie znany tylko Tobie, zostanie wysłany na adres e-mail respondenta czy automatycznie wyświetli się na jego ekranie po zakończeniu testu.

Łatwe liczenie wyników

Przy tworzeniu testu wiedzy decydujesz do jakiej odpowiedzi przypisana jest określona liczba punktów, dzięki czemu wynik… oblicza się sam. W teście chcesz zadać pytania otwarte? W Webankiecie masz do nich dostęp w jednym miejscu, dzięki czemu łatwo przeanalizujesz wyniki zbiorcze, jak i pojedyncze wypełnienia.

Obiektywne wyniki

Testy wiedzy online prowadzone na zewnętrznej platformie to najprostszy sposób na zapewnienie swoim respondentom w 100% obiektywnej oceny. Automatyczne liczenie punktów i jasne zasady testowania sprawią, że Twoi klienci, studenci czy pracownicy będą mieć pewność, że każdy oceniany jest w ten sam, bezstronny sposób.

Różne wersje językowe

Webankieta umożliwia tworzenie testów aż w 26 językach! Znajdziesz tam popularny angielski, niemiecki czy hiszpański, ale także grecki, czeski, fiński czy bułgarski. Dlatego Webankieta sprawdzi się doskonale również przy tworzeniu testów językowych np. w szkołach, podczas kursów językowych, mających za zadanie zbadanie poziomu uczestnika lub dla pracowników międzynarodowych korporacji.

Wygoda i szybkość testowania.
Tworząc testy wiedzy online na Webankieta zyskasz:

Test wiedzy w rekrutacji - selekcja kandydatów może być dużo szybsza i prostsza!

Testy sprawdzą się doskonale w badaniu poziomu wiedzy i kwalifikacji nie tylko obecnych, a także przyszłych pracowników. Dzięki możliwości przypisywania punktacji, wyświetlania informacji o wyniku, ustawienia określonego czasu na udzielenie odpowiedzi czy generowania automatycznych raportów z wynikami, testy wiedzy możesz wykorzystać m.in. do:

 • sprawdzania umiejętności językowych,
 • weryfikowania poziomu wiedzy deklarowanej przez kandydata,
 • przeprowadzania całego procesu Assessment Center (AC) w rekrutacji,
 • prowadzenia testów psychologicznych i badania osobowości.

Mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość - testy w rekrutacji możesz wysyłać jednym kliknięciem! Wszystko dzięki integracji narzędzi eRecruiter i Webankieta, dzięki której testy wiedzy i kwalifikacji mogą:

 • być wysyłane automatycznie z systemu eRecruiter - naprawdę wystarczy jeden klik,
 • trafić do kandydata na samym początku lub po określonym etapie rekrutacji,
 • przybierać różne formy - testu psychologicznego, testu osobowości czy quizu.

Wszystko po to, aby zmniejszyć czas i wysiłek potrzebny na wybór najlepszego kandydata!

Dowiedz się więcej

Przykłady wykorzystania programu do tworzenia testów wiedzy:

 • ankieta rekrutacyjna, testy kompetencyjne
 • testy językowe dla szkół,
 • test wiedzy po szkoleniu,
 • ankieta kwalifikacyjna,
 • test znajomości systemu /oferty dla pracownika,
 • quizy,
 • sprawdziany i egzaminy,
 • testy psychologiczne,
 • testy osobowości.

Wypróbuj program do tworzenia testów online dla HR i firm szkoleniowych

Dostęp do platformy do tworzenia testów online nie zawsze jest potrzebny firmom do wewnętrznych badań. Testy online coraz częściej wykorzystywane są jako narzędzie udostępniane klientom, którzy z kolei wykorzystują je dalej dla własnych celów. To coraz bardziej popularna praktyka wśród firm zajmujących się np. testami osobowości czy badaniami psychologicznymi. W tym zakresie Webankieta oferuje:

 • dostęp do kont tylko do odczytu, dzięki czemu wyniki testów może śledzić duża grupa osób,
 • możliwość całkowitego dopasowania rodzaju pytań zadanych w testach i ich wyglądu (loga, kolorystyki, metod badawczych) do potrzeb indywidualnego klienta,
 • brak ograniczeń w liczbie testów tworzonych przez jednego użytkownika.
Dowiedz się więcej

Case Study Santander

Przy wykorzystaniu ankiet online bank zapewnia najlepsze doświadczenia dla klientów i pracowników.

Pobierz Case Study

Case Study CodersLab

Dzięki testom wiedzy największa w Polsce szkoła programowania dokonuje wstępnej selekcji kandydatów na kursy.

Pobierz Case Study

Webankieta pozwala liderom rynku odnosić, a potem mierzyć swój sukces

Chcąc zoptymalizować działania swojej firmy w przyszłości, już dziś zacznij mierzyć lojalność pracowników, za pomocą naszych ankiet opartych na Employee Satisfaction Score. Webankieta sama wyliczy wskaźnik satysfakcji pracownika, dzięki czemu zaoszczędzisz czas potrzebny na przeprowadzenie badania.

Dodatkowo, dajemy Ci dostęp do szablonów ankiet, zawierających gotowe pytania, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Oferujemy także usługę stworzenia kwestionariusza, specjalnie pod twoje preferencje. Zarejestruj się już dziś i przetestuj za darmo szereg możliwości Webankiety!

Zobacz wszystkie Case Studies i referencje klientów

Masz pytania dotyczące
testów wiedzy i Webankiety?

Testy wiedzy nie są w Webankiecie usługą dodatkowo płatną. W ramach pakietu użytkownik otrzymuje dostęp do narzędzia i może tworzyć dowolną liczbę ankiet, formularzy online czy testów. Dla każdego konta lista dostępnych funkcji dobierana jest indywidualnie. Aby wybrać te funkcje, które przydadzą Ci się podczas tworzenia testów wiedzy, skontaktuj się z naszym konsultantem.

Od stworzenia testu w formie ankiety. Długość, rodzaj użytych pytań i treść testu zależy od tego, jakiego rodzaju badanie prowadzisz. Inaczej należy podejść do testu badającego osobowość, a inaczej do ankiety rekrutacyjnej. Dlatego też nie ma dokładnych wytycznych, co do tego, jak tworzyć test wiedzy. Wszystkie wskazówki co do tworzenia treści pytań oraz przypisywania punktów czy wyświetlenia informacji zwrotnej z wynikiem znajdziesz w naszym poradniku.

Nie! Aby stworzyć test wiedzy na naszej platformie nie musisz posiadać żadnych specjalnych kwalifikacji, ani ukończyć kursów czy szkoleń. Test wiedzy może stworzyć każdy mający dostęp do Webankiety. Na początkowych etapach z pewnością przyda Ci się wiedza zgromadzona w naszym poradniku oraz na blogu. Na każdym etapie testu - podczas tworzenia, zbierania wyników i podliczania punktów czy tworzenia raportów - możesz korzystać też z pomocy naszego działu supportu.

Testy wiedzy online mają naprawdę szerokie zastosowanie w biznesie. Najchętniej sięgają po nie jednak pracownicy HR, w tym działy zajmujące się rekrutacją, onboardingiem nowych pracowników, organizatorzy szkoleń itd. Testy psychologiczne, badania umiejętności czy testy wiedzy mogą usprawnić pracę HR w Twojej firmie poprzez:
— usprawnienie selekcji kandydatów, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów pozyskania kandydata,
— szybszy i sprawniejszy onboarding nowych pracowników, dzięki któremu będą oni w 100% przygotowani do pełnienia swoich nowych obowiązków,
— weryfikację wiedzy zdobytej przez pracowników na szkoleniach wewnętrznych i zewnętrznych,
— opracowanie systemu promocji i awansów w oparciu o testy wiedzy, umiejętności czy kompetencji.

Tak - to jedna z najważniejszych funkcji testów w Webankiecie. Dzięki niej możesz z powodzeniem prowadzić testy wiedzy w firmach, jak i szkołach czy na uczelniach. Losowa kolejność pytań pozwala na znaczne zmniejszenie prawdopodobieństwa nadużyć czy oszustw. Przy wykorzystaniu tej funkcji, przy każdym wypełnieniu pytania ankiety będą wyświetlane w innej kolejności, co oznacza że dwie siedzące obok siebie osoby nie będą mogły łatwo skopiować wyników.

Oprócz możliwości losowego wyświetlania kolejności pytań Webankieta pozwala na skorzystanie z funkcji losowania pytań z dostępnej puli. Dzięki temu masz pewność, że pytania nie tylko nie będą dostarczone uczestnikom testu w tej samej kolejności, ale i że różni respondenci mogą otrzymać całkowicie różny zestaw pytań. To Ty decydujesz o tym ile pytań ma być wspólnych oraz ile ma znaleźć się w puli do losowania.

Ustawienie wszystkich funkcji związane z testami wiedzy jest bardzo proste i możesz zrobić to samodzielnie. Szczegółowe instrukcje znajdziesz w naszym poradniku.

Oczywiście! Jako twórca testu w trakcie projektowania ankiety możesz określić dowolną punktację dla każdej z odpowiedzi na dane pytanie. Jest to szczególnie przydatne w przypadku:testów ewaluacyjnych, testów psychologicznych, sprawdzianów i egzaminów, testów rekrutacyjnych, konkursów,quizów.

W naszym poradniku wyjaśniamy krok po kroku jak przypisać punktacje do określonych odpowiedzi w testach online.

Zaufało nam ponad 5000 klientów: