AI kreator ankiet Webankieta

Kreator ankiet AI. Gotowe pytania w mniej niż 60 sekund

Opracowanie pytań do dowolnego badania nigdy nie było prostsze. Z pomocą generatora ankiet AI możesz przygotować kompletny zestaw pytań w mniej niż 60 sekund. Brzmi zachęcająco? Pozwól zatem, że pokażę Ci krok po kroku, jak stworzyć angażujący kwestionariusz szybko i bez wysiłku.

Chociaż jesteśmy dopiero u progu wielkich zmian, narzędzia wykorzystujące AI zdążyły już zrewolucjonizować codzienność zawodową milionów ludzi na całym świecie. Zanim na dobre zanurzymy się w świecie ankiet online 2.0, przyjrzyjmy się aktualnemu krajobrazowi rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję.

Rodzaje sztucznej inteligencji

Kto, tak jak ja, dorastał na oldskulowych filmach akcji, może mieć nieco zwichrowane wyobrażenie o AI. Bunt maszyn, wojna o nasze dusze i Arnold Schwarzenegger jako Terminator ratujący ludzkość z opresji mogły zasiać w niejednej głowie ziarno niepewności co do intencji twórców sztucznej inteligencji.

Bez obaw. Rzeczywistość okazała się bardziej optymistyczna od wizji hollywoodzkich scenarzystów. Jedno się jednak sprawdziło. AI, jak obiecał Arnie, is back. Na obecnym etapie rozwoju, technologię sztucznej inteligencji możemy podzielić na następujące kategorie.

Maszyny reaktywne

Ten rodzaj adopcji sztucznej inteligencji skupia się wyłącznie na bieżącym zadaniu i nie posiada zdolności do pamiętania ani wykorzystywania przeszłych doświadczeń w procesie podejmowania decyzji. Reaktywne maszyny analizują przychodzące dane i generują odpowiedzi na podstawie wcześniej ustalonych reguł lub wzorców. 

Przykładem takiego zastosowania jest komputer szachowy, który wykorzystuje reaktywną technologię sztucznej inteligencji do oceny aktualnego stanu szachownicy i wykonania najlepszego ruchu na podstawie z góry zdefiniowanych algorytmów.

Maszyny z ograniczoną pamięcią

Takie systemy sztucznej inteligencji mogą zachowywać i wykorzystywać wcześniejsze doświadczenia do podejmowania decyzji. Systemy te przechowują ograniczoną ilość danych historycznych i wykorzystują je do poprawy wydajności lub odpowiedzi w miarę upływu czasu. 

Samochody autonomiczne wykorzystują sztuczną inteligencję o ograniczonej pamięci, stale rejestrując i analizując dane z czujników i kamer, aby uczyć się na podstawie poprzednich sytuacji i poprawiać zachowanie podczas jazdy.

Maszyny z teorią umysłu

Idziemy o szczebel wyżej w rozwoju AI. Model ten zakłada zrozumienie przez maszynę stanów psychicznych, przekonań, intencji i emocji innych. 

Ten rodzaj sztucznej inteligencji może wobec tego przypisywać stany psychiczne sobie i innym, umożliwiając zrozumienie i przewidywanie zachowania jednostek. Chociaż ta koncepcja jest nadal w dużej mierze teoretyczna, ma potencjał do rozwoju w takich dziedzinach, jak robotyka społeczna i interakcja człowiek-komputer.

Maszyny samoświadome

Pora na czyste science-fiction. 

Ostatnie rozwiązanie stanowi bowiem swoistą melodię przyszłości, będąc jednocześnie najbardziej złożoną formą maszyn, zbliżoną do wyobrażeń scenarzystów sprzed lat. Mowa o hipotetycznym poziomie sztucznej inteligencji, która byłaby świadoma swojego istnienia, a jej postrzeganie rzeczywistości w niczym nie odbiegałoby od naszego. 

Ocena pracy BOK
Stwórz ankietę przyjemną w wypełnianiu z Webankietą

Tworzenie ankiety z pomocą AI

Tyle teorii na temat sztucznej inteligencji. Zobaczmy teraz, jak najnowsze technologie mogą pozytywnie wpłynąć na zawodową codzienność osób związanych z szeroko pojętymi badaniami ankietowymi – od specjalistów CX i HR, researcherów, po marketerów. 

Dlaczego tworzenie ankiet od podstaw może zniechęcać?

 • Brak doświadczenia

Jeśli nie masz doświadczenia w przygotowywaniu kwestionariuszy, rozpoczynanie od zera może być zajęciem frustrującym. Żeby zacząć, potrzebujesz nie tylko kilku(nastu) pytań, ale też przemyślanej struktury, logiki i złotego środka, jak zdobyć cenny feedback, nie angażując zbyt mocno swoich respondentów.

 • Złożoność projektu badawczego

Przygotowanie skutecznej ankiety wymaga starannego rozważenia celów badawczych, grupy docelowej, metod doboru próby, rodzajów pytań i skali odpowiedzi. Bez jasnego zrozumienia tych elementów trudno jest stworzyć dobrze zaprojektowaną ankietę, która dostarczy miarodajnych i wiarygodnych danych.

 • Dobór właściwych pytań

Tworzenie jasnych i zwięzłych pytań ankiety jest ważne dla zapewnienia dokładnych i bezstronnych odpowiedzi. Źle sformułowane pytania mogą prowadzić do nieporozumień i uprzedzeń wśród respondentów, ostatecznie obniżając jakość gromadzonych danych.

 • Czas, czas i jeszcze raz czas

Opracowanie ankiety od podstaw obejmuje wiele etapów, od określenia celu badawczego, po przygotowanie pytań, ustawienie wysyłki i testowe wypełnienia kwestionariusza. Każdy krok wymaga czasu i wysiłku, co może być zniechęcające, jeśli masz ograniczone zasoby i sporo innych obowiązków.

W obliczu wyzwań związanych z projektowaniem ankiety pomocne może być zasięgnięcie porady eksperta, zapoznanie się z poradnikami branżowymi, test narzędzi do badań online lub poszukanie w sieci gotowych szablonów interesujących nas ankiet. 

Alternatywnie można poprosić AI o pomoc.

Narzędzia sztucznej inteligencji: co to jest Chat GPT

O ile nie spędziłeś ostatniego roku w środku dżungli bez kontaktu z cywilizacją, z pewnością wiele słyszałeś o tym rozwiązaniu. Wielu z nas korzysta z niego na co dzień, chociaż z pewnością nie wszyscy. Przywołajmy zatem krótką definicję.

Chat GPT to inteligentny asystent, który potrafi rozmawiać z ludźmi jak człowiek. Potrafi odpowiadać na pytania, dostarczać informacji i sugerować pomysły. Przeszkolony w zrozumieniu i tworzeniu sensownego tekstu. Narzędzie chce pomóc ludziom w prowadzeniu wartościowych i edukacyjnych rozmów.

Za narzędziem stoi firma Open AI. Czat zadebiutował 30 listopada 2022 roku i w ciągu kilku miesięcy zyskał ogromną popularność (ponad 100 mln aktywnych użytkowników do stycznia i 170 mln do kwietnia 2023 roku). Według Nerdy Nav, strona czata w kwietniu 2023 r. zanotowała 1,8 miliarda odwiedzin.

Komu to potrzebne, czyli o co pytamy Chat GPT?

Według badania Tidio, w okno dialogowe na stronie czata wpisujemy przeróżne zapytania, szukając porad zdrowotnych, pomocy w odrobieniu pracy domowej, wsparcia przy napisaniu mowy weselnej, a także… przelotnego flirtu. Tak, część użytkowników romansuje z czatem, oddając swe serce maszynie, niczym Joaquin Phoenix w filmie Ona.

Częściej używamy jednak czata do celów zawodowych, pytając o sugestie dotyczące biznesplanu, robiąc research na każdy możliwy tematu, przygotowując treści na bloga lub stronę firmową w mediach społecznościowych, a nawet zlecając napisanie kodu.

Generator ankiet AI platformy Webankieta

Nie ukrywamy, że nasza branża również dała się porwać rosnącej fali popularności Chata GPT. Jedno z miliona poleceń, jakie możemy wpisać w oknie dialogowym, może w końcu dotyczyć wygenerowania pytań do ankiety.

Webankieta poszła o krok dalej.

Zintegrowaliśmy narzędzie od Open AI z naszą platformą do tworzenia i obsługi badań online, aby ułatwić użytkownikom tworzenie skutecznych ankiet. Integracja ta pozwala na przygotowanie szablonów i natychmiastowe rozpoczęcie zbierania cennego feedbacku.

Zalety naszego kreatora ankiet AI

 • Zautomatyzowane procesy i inteligentne algorytmy użyte w generatorze Webankiety sprawiają, że tworzenie ankiety zajmuje mniej niż minutę. Zamiast tracić czas na ręczne tworzenie kwestionariusza, możesz skupić się na analizie i działaniu na podstawie wyników.
 • Nasze narzędzie badawcze zapewnia wysoką jakość badań. Zaawansowane algorytmy optymalizują projekt ankiety, pytania i odpowiedzi, zapewniając staranne przygotowanie ankiety oraz wydajne i dokładne zbieranie danych od respondentów.
 • Nie martw się, jeśli nie jesteś ekspertem. Nasz kreator został zaprojektowany z przyjaznym  interfejsem, który ułatwia każdemu tworzenie profesjonalnych badań. Intuicyjna nawigacja i bezproblemowe procesy umożliwiają łatwe tworzenie ankiet, bez specjalnych umiejętności technicznych.

Przygotujmy teraz wspólnie testową ankietę.

Jak działa generator ankiet AI?

Przygotowaliśmy krótki tutorial, aby zilustrować, jak skutecznie stworzyć gotową ankietę za pomocą naszego kreatora. Postępując zgodnie z tymi instrukcjami, wygenerujesz dowolną ankietę na interesujący Cię temat.

Generowanie ankiet AI krok po kroku:

 • Wpisujemy cel badania
Wpisz precyzyjnie polecenie

Podobnie jak w przypadku normalnego korzystania z czatu GPT, musimy wprowadzić określone polecenie. Do ankiety testowej dodaliśmy następujący temat badawczy: „Chcę wiedzieć, jak moi pracownicy chcieliby wykorzystać budżet szkoleniowy”. Następnie wybieramy język ankiety.

Gdy wszystko będzie gotowe, klikamy przycisk wygeneruj pytania do ankiety.

 • Nasz ankieta jest gotowa!

Niespełna minutę później nasz kwestionariusz jest gotowy. System przygotował dla nas dziesięć pytań poruszających kwestię szkoleń pracowniczych. 

Przykładowe pytania z generatora ankiet AI
 • Potrzebujesz dłuższej ankiety?

Nie ma problemu! Wystarczy pod ostatnim pytaniem kliknąć dalsze generowanie, aż uzyskamy satysfakcjonującą liczbę pytań. Warto jednak pamiętać, że im dłuższy będzie kwestionariusz, tym mniejsza będzie chęć respondentów do udzielenia odpowiedzi. 

 • Nasze badanie jest gotowe do wysyłki

Już tylko chwila dzieli nas od wysłania ankiety. Po naciśnięciu przycisku „Utwórz tę ankietę za darmo” przechodzimy do strony rejestracji platformy Webankieta. Założenie konta jest bezpłatne.

Kreator ankiet AI
Wygeneruj dalsze pytania albo wyślij ankietę

Zalety generowania pytań do ankiety

Nowe technologie mają ułatwiać nam realizację codziennych obowiązków. Oto, jak zastosowanie sztucznej inteligencji może usprawnić proces tworzenia ankiet. 

Oszczędza czas i wysiłek 

Technologia sztucznej inteligencji może szybko generować pytania ankiety, oszczędzając cenny czas i wysiłek związany z ich tworzeniem.

Różne typy pytań

Narzędzie umożliwia tworzenie różnego rodzaju pytań, które pozwalają na przygotowanie ankiet obejmujących różnorodne tematy badawcze.

Bezstronne formułowanie pytań

Korzystając z obszernych danych szkoleniowych, Chat GPT może pomóc w sformułowaniu neutralnych i bezstronnych pytań ankietowych.

Biegłość językowa

Dzięki solidnemu zrozumieniu wzorców językowych, narzędzie może generować dobrze ustrukturyzowane pytania ankietowe, które respondenci łatwo zrozumieją.

Kreatywność kreatora ankiet AI

Każdy, kto na co dzień zajmuje się przygotowywaniem kwestionariuszy, wie, że czasami zwyczajnie… brakuje weny twórczej. Może Cię w tym wyręczyć AI.

Wady generowania pytań do ankiety

Korzystanie z narzędzi AI do wspierania badań może być korzystne, ale autorzy ankiet muszą pamiętać o uważnym przeglądaniu pytań generowanych przez sztuczną inteligencję, aby zapewnić najwyższą jakość kwestionariuszy i zgodność pytań z tematem badawczym.

Warto również zwrócić uwagę na następujące potencjalne problemy:

Brak zrozumienia kontekstu

Jeżeli dobrze nie wytłumaczymy w poleceniu kontekstu ankiety, czat wygeneruje pytania, które nie przyczynią się do pozyskania wartościowego feedbacku, tylko zniechęcą odbiorców.

Tendencyjne pytania

Modele AI nie są nieomylne. Zwłaszcza jeśli zostaną wstępnie przeszkolone na stronniczych danych. Może to prowadzić do tendencyjnych pytań.

Niewystarczająca wiedza

W niektórych przypadkach twórcy kwestionariuszy potrzebują specjalistycznej wiedzy. Pytania proponowane przez sztuczną inteligencję mogą wtedy okazać się niewystarczające.

Stwórz ankietę przyjemną w wypełnianiu
Stwórz taką ankietę, jaką chcesz

Sprawdź kreator ankiet AI od Webankiety

Narzędzie do generowania ankiet AI mogą być cennym rozwiązaniem dla wielu osób i organizacji. Ale czy to dobre rozwiązanie dla każdego? Zdecydowanie nie. Czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie? To zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Sprawdź i zobacz, czy nasz kreator je spełnia. Jeśli tak, załóż darmowe konto i ciesz się szybkimi ankietami.

Jeśli oczekujesz od narzędzia badawczego znacznie więcej, umów się na demo. Nie możemy się doczekać, aby poznać wyzwania, przed którymi stoisz i podpowiedzieć Ci,  jak skutecznie możesz im sprostać, korzystając z naszej platformy.

Tak wygląda teraz świat. Zalogowany, podłączony, cały czas.

John Connor

Słowa Johna Connora, kolejnego bohatera Terminatora, sprawdzają się w naszym współczesnym świecie. Jesteśmy stale połączeni i zależni od technologii, w tym narzędzi sztucznej inteligencji. Od nas zależy, czy wykorzystamy je z głową.

Wypróbuj kreator ankiet AI od platformy Webankieta

Dariusz Jaroń
Specjalista content marketingu i autor książek non-fiction z wieloletnim doświadczeniem w pisaniu B2B, dziennikarstwie i tłumaczeniach. Początkujący maratończyk i średniozaawansowany turysta górski. Kiedy nie pisze ani nie biega, prawdopodobnie próbuje nauczyć się włoskiego.