Stay interview – ankieta online, z której dowiesz się jak utrzymać pracowników

Już kilka lat temu, wraz ze wzrostem świadomości na temat konieczności przeprowadzania badań klientów i pracowników, popularne stały się tzw. Exit Interview. Badanie to kierowane jest do osób, które zrezygnowały z zatrudnienia w danej firmie lub zostały zwolnione. Ankieta online ma na celu zdobycie informacji o głównych przyczynach takiej decyzji – zarówno w przypadkach gdy została podjęta przez pracownika, jak i przez organizację. Firmy szybko dostrzegły potencjał badania – zauważyły w nim szansę na zdobycie informacji, które mogą zapobiec odejściu wartościowych pracowników. Co jednak z tymi, którzy po latach współpracy zdecydują się zostać, a nie odejść? Specjalnie dla nich powstał nowy rodzaj badań – Stay Interview, który w Polsce nadal stanowi nowość.

Po co przeprowadzać Stay Interview?

 

Odpowiedź jest prosta: w celu zdobycia informacji. Informacji, dzięki którym można kontynuować to, co dobre, a wyeliminować to, co złe w funkcjonowaniu firmy. Działy HR już jakiś czas temu były w stanie przekonać większe organizacje o tym jakie korzyści może im przynieść badanie osób kandydujących do pracy – Candidate Experience oraz rezygnujących z zatrudnienia – Exit Interview. Nowe badanie, czyli Stay interview, ma pomóc im spełnić inny cel – skupia uwagę nie na powodach, dla których ludzie odchodzą z organizacji, ale na tych, dla jakich w niej zostają – a przecież jest to jeden z aspektów zarządzania.

To, czego można dowiedzieć się od pracowników decydujących się na kontynuację zatrudnienia może pomóc w zrozumieniu, jak nasza organizację postrzegają ludzie, którzy sami ją tworzą. Ankieta online pomoże rozpoznać czy system motywacyjny pracowników funkcjonuje prawidłowo, jaki jest według pracowników najlepszy sposób komunikacji czy jaki jest odbiór oferowanych przez firmę benefitów. W badaniu można łatwo zyskać też ogólną wiedzę na temat tego, w których obszarach coś firmie nie działa tak, jak powinno. Na podstawie wyników obu badań można wyprowadzić szereg wniosków i zmienić swoje działania w przyszłości, nawet wtedy gdy jest już za późno na wprowadzenie zmian dotyczących konkretnego pracownika (exit interview). Zaletą stay interview jest więc fakt, że zdobyta wiedza może nie tylko prowadzić do ogólnych wniosków, ale zmienić też coś w przypadku jednostek, konkretnych pracowników, tak aby zapobiec ich odejściu.

Jak przeprowadzić Stay Interview – ankieta online

 

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest stworzenie ankiety online. Dzięki narzędziom takim jak Webankieta to niezwykle proste.

O co pytać w badaniu? O wszystkie sprawy związane z decyzją pracownika o pozostaniu w firmie. Oto przykładowy kwestionariusz i wybrane pytania kierowane do pracowników, które stworzyć można dzięki narzędziu Webankieta: 

 

 

W ankiecie online warto zadać również pytania z tzw. metryczki (dotyczące informacji personalnych), które ułatwią później analizę wyników. Najbardziej popularne są wśród nich pytania o płeć oraz staż pracy.

Dlaczego niektóre firmy boją się pytać?

 

W Stay Interview firmy często widzą swego rodzaju niebezpieczeństwo. Dzieje się tak z kilku powodów. W końcu pytamy o zdanie pracownika, który zostaje w firmie, więc… będzie mógł zweryfikować czy na podstawie jego uwag jakieś zmiany zostały wprowadzone, czy firma nic z tą wiedzą nie zrobiła. Po drugie – firmy mogą bać się, że opinia udzielona przez osobę, która dalej współpracuje z organizacją nie będzie do końca obiektywna (dlatego tak ważna jest gwarancja anonimowości badania!). Po trzecie – niektórzy wychodzą z założenia, że jeśli ktoś kontynuuje współpracę oznacza to, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. To błędne myślenie – pracownicy nie decydują się na zmianę pracodawcy z wielu powodów, czasem mogą być ona zupełnie oderwane od działalności firmy czy satysfakcji z warunków na danym stanowisku (przyczyny osobiste, krótki czas do emerytury, urlop macierzyński itp.).

Na koniec: garść argumentów ZA badaniem stay interview

 

Podsumowując, badanie pracowników, którzy kontynuują współpracę z firmą może przynieść jej kilka podstawowych korzyści. Zaliczyć można do nich:

  • możliwość szybkiego i taniego przeprowadzenia badań – przy pomocy ankiety online kwestionariusz można błyskawicznie stworzyć i rozesłać wśród pracowników, nie narażając się na wysokie koszty,
  • dostęp do bazy respondentów – w końcu są oni pracownikami firmy, więc każdy z nich posiada służbowy adres e-mail, na który zostanie wysłane zaproszenie do wzięcia udziału w badaniu,
  • szczególną motywację do wypełnienia ankiety online – pracownik może potraktować to jako swój obowiązek służbowy, można więc liczyć na wysoki response rate.
  • i przede wszystkim: bezcenne źródło informacji, które pomogą wskazać na obszary wymagające zmiany i wdrożyć nowe, bardziej skuteczne rozwiązania, pomagające zatrzymać w firmie wartościowych pracowników.

 

Urszula Kamburov-Niepewna
Ula to Content Manager z bogatym doświadczeniem w dziennikarstwie i SEO copywritingu. Z Webankieta związana jest od 5 lat, a obecnie kieruje tam zespołem Content Marketingu. Jest specjalistką w tworzeniu treści z zakresu badań HR i Marketingu, Customer Experience oraz User Experience. Po pracy Ula jest obsesyjną czytelniczką, psychofanką Harry’ego Pottera i podróżniczką, która łapie każdą okazję, aby zobaczyć trochę świata i skosztować (zwykle więcej niż trochę) dobrego jedzenia.