Porównujemy – Webankieta vs. LimeSurvey

Co liczy się w biznesie? To, żeby być NAJ. Najszybszym, najlepszym, najbogatszym, najbardziej rozpoznawalnym… po prostu NAJ w każdej dziedzinie. Trzeba wiedzieć jak to zrobić, a kluczem do sukcesu jest informacja. Zdobyć ją można na wiele sposobów, na przykład… przeprowadzając ankiety, takie jak ocena 360 stopni, Employee Experience czy inne badania rynkowe, klientów i pracowników.

My też staramy się być NAJ, dlatego od lat rozwijamy Webankietę dodając nowe funkcjonalności i wdrażając sugerowane przez Was zmiany. Zdajemy sobie też sprawę, że nie jesteśmy jedyną firmą, oferującą tworzenie ankiet – zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Konkurencja jest duża, jednak my nie boimy się z nią porównywać. Dlatego poniżej przygotowaliśmy dla Was specjalne zestawienie.

Webankieta vs. LimeSurvey

Krótka prezentacja zawodników: w prawym narożniku stoimy my – Webankieta. Dawna Ankietka.pl, warszawska firma od lat zajmująca się tworzeniem ankiet, która obsłużyła już ponad 3500 klientów z Polski i zagranicy.

 

 

Po drugiej stronie ringu stoi LimeSurvey, czyli rozpowszechniany na zasadach wolnego oprogramowania internetowy system ankiet, powstały w Stanach Zjednoczonych w 2003 roku.

Dla geeków czy rekinów biznesu?

Webankieta i LimeSurvey z założenia stworzone zostały dla tej samej grupy odbiorców – wszystkich tych, którzy chcą przeprowadzić ankietę, rozesłać ją do określonych respondentów i otrzymać czytelne wyniki. Webankieta od początku dedykowana jest przede wszystkim biznesowi – i to właśnie jest grupa pod którą stale tworzone są nowe funkcjonalności i wdrażane zmiany. Można jednak śmiało stwierdzić, że LimeSurvey oprócz firm przyciąga także inna grupę odbiorców. Dużym zaufaniem cieszy się wśród osób z zacięciem programistycznym – w końcu zbudowany został on zgodnie z zasadą open source. Ci więc, którym zależy na samodzielnym programowaniu ankiety i jej technologicznych niuansów (instalacja wtyczek, tworzenie systemowych połączeń) chętniej sięgną po to narzędzie.

Podsumowując – oba narzędzia skierowane są zarówno do całych firm, jak i konkretnych działów powstałych w ich strukturach. Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że Webankieta to narzędzie, którego może użyć każdy. I to bez specjalistycznej wiedzy informatycznej, znajomości programowania czy doświadczenia w tworzeniu ankiet. Z opinią klientów oraz sposobami wykorzystania naszych narzędzi możesz zapoznać się m.in. podczas lektury case studies.

Idziemy łeb w łeb

 

Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że niektóre funkcje, obszary działania czy produkty Webankiety i LimeSurvey są takie same lub bardzo podobne. Wśród nich wymienić można między innymi.:

  • brak konieczności znajomości programowania do korzystania z platform,
  • możliwość tworzenia i edycji ankiet w panelu użytkownika po zarejestrowaniu,
  • możliwość dodawania grafik, zdjęć, zmiany koloru i innych elementów graficznych ankiet,
  • możliwość tworzenia ankiet w oparciu o różne rodzaje pytań m.in.: wielokrotnego wyboru, NPS, wprowadzania tekstu – otwarte, listy rozwijane, pytania tak / nie,
  • dostępne na stronie materiały pomocnicze w postaci tematycznych, specjalistycznych blogów.

Dobre, bo polskie?

Oczywiście! Współpracując z nami zawiązujesz umowę z polską firmą, w znanym Ci języku, której warunki i treść są jasne i czytelne. Słowem – wiesz na co się decydujesz i czego możesz od nas wymagać.

To samo dotyczy pomocy telefonicznej, oferty i materiałów pomocniczych – cały poradnik, blog i inne informacje dostępne są w języku polskim (ale nie tylko – jeśli potrzebujesz informacji w innych językach, bez problemu znajdziesz je na stronie). Dzwoniąc do nas, w przeciwieństwie do kontaktu z firmami zagranicznymi, nie musisz obawiać się braku znajomości angielskiego. Dlatego też jesteśmy w stanie wytłumaczyć Ci nawet bardzo zawiłe, informatyczne czy techniczne kwestie.

Przejdźmy do kwestii bezpieczeństwa. LimeSurvey to oprogramowanie, które jako klient instalujesz u siebie na serwerach, co zapewnia pewien stopień bezpieczeństwa. Ale! Pamiętajmy – każde oprogramowanie ma swoją podatność i słabe punkty, które mogą spowodować spadek poziomu bezpieczeństwa. Webankieta jest usługą SaaS. Co to oznacza? A to, że non stop testujemy naszą aplikację i na poprawiamy i usprawniamy nasz kod.

 

 

Co to oznacza dla Ciebie, kliencie? To, że jeżeli zainstalujesz sobie jako użytkownik LimeSurvey na swoim serwerze to musisz sam pilnować, żeby instalować poprawki czy aktualizacje.W Webankiecie robimy to za Ciebie – masz to w pakiecie.

Przejdźmy do ochrony danych osobowych. Teoretycznie instalacja na serwerach firmy zapewnia ich bezpieczeństwo. Ale (znów)! My jesteśmy na to przygotowani – wybierając Webankietę masz również pewność zgodnego z prawem przetwarzania danych osobowych. W jaki sposób? Po pierwsze – wiemy z czym się wiąże ich ochrona i stale monitorujemy poziom zagrożeń oraz wdrażamy stosowne środki ochrony. Na bieżąco uzupełniamy wiedzę co to tego, co i jak trzeba zrobić w temacie bezpieczeństwa i przede wszystkim – chcemy rzeczywiście zgodnie z prawem i dobrymi praktykami przetwarzać dane naszych klientów i osób, do których zaproszenia i ankiety są kierowane. Działamy zgodnie z nową dyrektywą unijną RODO (dotyczy to m.in. wyboru serwerów w Polsce). Poza tym, jako jedna z nielicznych firm oferujemy klientom umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Korzyści są oczywiste, co wcale nie oznacza, że masz nas wybrać tylko dlatego, że jesteśmy firmą z Polski. Dlaczego jeszcze? Za chwilę do tego wrócimy.

LimeSurvey ma, a Webankieta nie. Jeszcze

Znaleźliśmy parę obszarów, w których LimeSurvey ma do zaoferowania więcej niż Webankieta. Po pierwsze, w LimeSurvey można tworzyć w ankietach nieco więcej rodzajów pytań (m.in. macierz liczbowa). Poza tym użytkownik może zabezpieczyć swoją ankietę stosując zabezpieczenie CAPTCHA, jak również wyświetlić w ankiecie informację o całkowitej ilości pytań. Oprócz tego LimeSurvey za sprawą swojej społeczności użytkowników posiada bazę tłumaczeń interfejsu ankiety na kilkadziesiąt języków. Interfejs Webnakiety dostępny jest w języku polskim i angielskim.

Warto wspomnieć też, że nasz konkurent wśród przykładowych ankiet ma takie skierowane nie tylko do biznesu, ale i uczniów oraz studentów (np. badania do prac magisterskich). Jest to duże ułatwienie, co jednak nie oznacza, że studenci z Webankiety skorzystać nie mogą – za jej pomocą łatwo stworzyć proste badania jakościowe i ilościowe, wymagane przy pisaniu prac dyplomowych.

I odwrotnie – zalety Webankiety

Jesteśmy krytyczni, ale daleko nam do fałszywej skromności. Oto obszary, w których naszym zdaniem wyprzedzamy LimeSurvey:

PROSTA OBSŁUGA STRONY I INTUICYJNA NAWIGACJA

Szukasz ankiety dla swojej branży – wchodzisz w zakładkę branże. Chcesz informacji na temat produktu – klikasz w produkt. Słowem, zrobiliśmy wszystko, aby znalezienie informacji na naszej stronie było jak najszybsze i jak najłatwiejsze. Ułatwiają to też podpowiedzi dymkowe i opisy funkcji w systemie.

PRZYKŁADY ANKIET

Na Webankiecie stworzyliśmy dla Was gotowe szablony najbardziej popularnych ankiet. To duże ułatwienie – jeżeli wśród ponad 40 przykładów znajdziesz badanie idealne dla Ciebie możesz bardzo szybko edytować pytania pod swoje potrzeby i od razu rozpocząć wysyłkę zaproszeń.

SUPPORT, a raczej POMOC

Biznes jest biznes. Niektóre sprawy po prostu nie mogą czekać do jutra. Doskonale to rozumiemy, dlatego klientom proponujemy support online w godzinach pracy oraz pomoc telefoniczną.

Poza tym, odpowiedzi na większość pytań możesz znaleźć na stronie samodzielnie – przygotowaliśmy centrum pomocy oraz poradnik z najbardziej przydatnymi pojęciami, a na naszym blogu znajdziesz artykuły wyjaśniające jaki jest sens, cel i przebieg konkretnych badań czy ankiet.

RAPORTY – PERSONALIZACJA I CZYTELNOŚĆ

To coś, czego w naszej ocenie zabrakło LimeSurvey. Dzięki Webankiecie z przeprowadzonego badania automatycznie możesz wygenerować szczegółowy, czytelny i jasny raport – gotowy do umieszczenia w dokumentacji, przedstawienia szefowi, wysyłki klientom itp. Możesz używać różnych filtrów, aby uporządkować odpowiedzi w określonej kolejności lub mieć dostęp jedynie do konkretnej grupy respondentów. Słowem – możesz szybko i prosto uzyskać wynik badania wzbogacony o opisy i wykresy.

Webankieta posiada również kreator raportów cyklicznych (możesz je wysyłać do siebie, swojego zespołu lub kierownika w określonych odstępach czasu) oraz alertów – przypomnień i powiadomień o wypełnieniu ankiety.

TABELE KRZYŻOWE – LEPSZA ANALIZA WYNIKÓW

Dajemy Ci także gotowe narzędzie do analizy i zestawiania wyników – m.in. tabele krzyżowe. Pozwalają one zaobserwować zależności między dwoma zadanymi w ankiecie pytaniami. Kiedy je wykorzystać? Na przykład gdy chcemy sprawdzić, jak na dane pytanie odpowiadały kobiety, a jak mężczyźni czy osoby w określonym wieku. Więcej o ich zaletach i zastosowaniu przeczytasz w naszym poradniku

Kto wygrał?

 

 

To zależy od Ciebie — klienta. Powiedzieliśmy Ci szczerze, jakie są nasze mocne i słabe strony w porównaniu do LimeSurvey. Ze swojej strony staraliśmy się stworzyć narzędzie przeznaczone jednocześnie dla każdej firmy, jak i dostosowane do konkretnych branż czy działów (edukacji, turystyki, finansów, działów HR czy marketingu itd.). Zapewne to samo chciało osiągnąć LimeSurvey. Decyzję o tym komu wyszło lepiej pozostawiamy Tobie. Poniżej dołączamy tabelę, która z zwięzły sposób przedstawia największe podobieństwa u różnice w funkcjonalnościach oby platform.

 

Jeżeli po lekturze tego artykułu masz więcej pytań dotyczących konkretnych rodzajów badań, funkcjonalności Webankiety lub czegokolwiek innego – zapraszamy do naszego czatu lub kontaktu telefonicznego. Nasz support na pewno potrafi Ci pomóc. I to po Polsku!

 

Urszula Kamburov-Niepewna
Ula to Content Manager z bogatym doświadczeniem w dziennikarstwie i SEO copywritingu. Z Webankieta związana jest od 5 lat, a obecnie kieruje tam zespołem Content Marketingu. Jest specjalistką w tworzeniu treści z zakresu badań HR i Marketingu, Customer Experience oraz User Experience. Po pracy Ula jest obsesyjną czytelniczką, psychofanką Harry’ego Pottera i podróżniczką, która łapie każdą okazję, aby zobaczyć trochę świata i skosztować (zwykle więcej niż trochę) dobrego jedzenia.