9 podstawowych narzędzi, które pomogą Ci szybko rozwinąć biznes

Jeżeli nie idziemy do przodu to się cofamy – przynajmniej w biznesie. Rozwój to podstawowy cel każdej firmy. Jak rozwinąć biznes internetowy? Obecnie możemy wymienić nawet nie kilka, a kilkadziesiąt narzędzi, dzięki którym możesz przyspieszyć i wspomóc rozwój Twojej firmy. My zdecydowaliśmy się wybrać te najbardziej kluczowe, które naszym zdaniem w największym stopniu pomogą Ci się rozwinąć m.in. przez ułatwienie i przyspieszenie pracy i zwiększenie jej efektywności.

1. Narzędzia do analizy i optymalizacji pozycji strony w wynikach wyszukiwania

Wybór Google Analytics do tego zestawienia nikogo nie zaskoczy. To narzędzie, bez którego trudno sobie wyobrazić analitykę działań i postępów firmy w internecie. Dzięki Google Analytics uzyskasz aktualny wgląd do tego jak zachowują się użytkownicy na Twojej stronie, jakie podstrony serwisu odwiedzają najczęściej oraz jak poszczególne podstrony wpływają na konwersję lub wartość sprzedaży Twoich produktów.

źródło: https://www.google.com/analytics/analytics/features/

Niezbędnym dodatkiem do Google Analytics jest Search Console — narzędzie do analizy i poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu darmowemu narzędziu dowiesz się co użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę Google zanim trafią na twoją stronę.

2.Narzędzie do kampanii email marketingowych i newsletterów

Sami o sobie piszą: wszystko czego potrzebujesz, aby wysyłać efektywne mailingi. I tak w istocie jest. Freshmail to dla wielu firm podstawa porozumiewania się z klientami – w ten sposób wysyłane są oferty, podpisywane umowy, rozpowszechniane informacje o promocjach, przeprowadzane ankiety satysfakcji. FreshMail umożliwia stworzenie kilkunastu rodzajów kampanii, m.in. autorespondery, maile transakcyjne, kampanie okresowe czy takie, które optymalizują porę wysyłki. Z pomocą wbudowanego kreatora możesz stworzyć spersonalizowany wygląd newslettera / e-maila. Im bardziej przyjemny dla oka będzie Twój newsletter tym większa szansa, że zainteresujesz kogoś swoją ofertą.

źródło: freshmail.pl

Korzystając z FreshMaila możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu — możesz wysyłać e-maile marketingowe jak i badania satysfakcji. W jaki sposób? Wystarczy stworzyć ankietę w naszym systemie a następnie wysłać ją do bazy Freshmaila. O szczegółach przeczytasz w naszym poradniku.

3. Narzędzie do monitorowania Twojej firmy w sieci

Dążąc do rozwoju musisz wyposażyć się w narzędzie, które umożliwi Ci stałą kontrolę funkcjonowania Twojej firmy w sieci. Wśród wielu dostępnych na rynku opcji polecamy Brand24 oraz SentiOne.

Brand24 to jedno z najbardziej popularnych narzędzi do monitoringu – zarówno szeroko pojętego Internetu, jak i firmowych Social Media. Pomaga nam także zarządzać naszą reputacją online. Dzięki niemu uzyskasz  dostęp do opinii na temat Twojej firmy lub produktu w sieci. Możesz dowiedzieć się również jak oceniana jest Twoja konkurencja. Zaletą Brand24 jest bardzo szybki dostęp do wszelkich polskojęzycznych wzmianek na temat firmy, które pojawiają się zarówno w mediach społecznościowych, typu Facebook, jak i na forach, blogach, w serwisach informacyjnych itp. Narzędzie umożliwia też rozpoznanie najbardziej wpływowych autorów opinii na temat Twojej firmy.

źródło: brand24.com

SentiOne to program, który ma za zadanie dokładnie to samo – monitorowanie wzmianek o obecności firmy, marki czy produktu w sieci. Umożliwia zarządzanie reputacją marek online, dzięki dostępowi zarówno do historycznych, jak i aktualnych danych na swój temat. SentiOne daje możliwość określenia nieograniczonej liczby słów kluczowych, dzięki czemu możesz kontrolować obecność w sieci nawet bardzo szczegółowych danych, dotyczących np. konkretnego produktu. Zasięg monitorowania obejmuje media społecznościowe, blogi, portale internetowe czy fora.

źródło: sentione.com

4. Narzędzie do monitorowania cen konkurencji

Dlaczego zdecydowaliśmy się ująć w zestawieniu narzędzie do monitorowania cen? Z pozoru wydawać by się mogło, że będzie one przydatne jedynie firmom zajmującym się szeroko pojętym marketingiem. Ale właśnie – szeroko pojętym – marketing stanowi rdzeń działania większości naszych klientów. Poza tym z porównania cen skorzystają nie tylko firmy zajmujące się stricte sprzedażą, ale i np. PR-owcy. Poziom cen konkretnych produktów i usług na rynku ma ogromny wpływ na decyzje zakupowe firm i konsumentów.

Dlatego warto skorzystać z narzędzie umożliwiającego jego monitoring, takie jak Dealavo. Narzędzie podzielone jest na monitoring cen przeznaczony dla producentów i dla retalierów. Ci pierwsi mogą szybko ocenić przy pomocy platformy, jakie są aktualne ceny progowe ich produktów u retailerów, a także porównywać je z konkurencyjnymi produktami innych marek z tej samej branży. Dla drugich Dealavo to narzędzie umożliwiające budowanie polityki cenowej w oparciu o dostarczane przez system dane – rzetelne i zawsze aktualne.

źródło: daelavo.com

O tym, jak oceniana jest wysokość cen Twoich produktów i usług, czy stanowi ona przyczynę rezygnacji z zakupu lub jak oceniana jest adekwatność ceny do jakości, dużo powie nam przeprowadzenie badania ankietowego. W Webankieta można znaleźć gotowe szablony badań ankietowych, takich jak np. testowanie ceny i elastyczności cenowej produktu. Można je swobodnie modyfikować, dostosowując do specyfiki określonej marki lub produktu i uzyskując tym samym informacje niezbędne do prawidłowego określenia poziomu cen.

5. Narzędzia do obsługi klienta (CRM)

Obsługa klienta wiąże się z koniecznością zapewnienia użytkownikowi jak najłatwiejszej, wygodnej, a także szybkiej możliwości kontaktu z firmą. Dlatego warto skorzystać z narzędzi do zaawansowanej obsługi klienta, takich jak np. FreshDesk. Głównym celem platformy jest uproszczenie świadczenia pomocy technicznej dla klientów, a tym samym wzrost ich satysfakcji z obsługi. Główne zalety, jakie działom supportu daje FreshDesk to:

  • możliwość obsługi wielu kanałów jednocześnie – np. czatu, infolinii,
  • łatwa i szybka obsługa oraz konfiguracja stworzonego we FreshDesk centrum pomocy.

Wśród najbardziej docenianych przez firmy funkcji platformy wymienić można z pewnością rozbudowaną możliwość obsługi zgłoszeń, dzięki której łatwo dopilnujesz, aby żaden kontakt ze strony klienta nie został zignorowany. Platforma w tym celu daje np. możliwość sprawdzenia czy inny pracownik nie pracuje już nad zgłoszeniem lub określa statut zgłoszenia, dając możliwość wyznaczenia terminu jego zakończenia.

źródło: freshdesk.com.pl

Dodatkowo FreshDesk można łatwo zintegrować z badaniami satysfakcji, np. po kontakcie z pracownikiem obsługi technicznej. Wystarczy stworzyć ankietę satysfakcji na Webankieta i wysyłać ją automatycznie po zakończeniu zadania we FreshDesk-u.

Jeżeli chodzi o narzędzia do automatyzacji procesów marketingowych i sprzedaży godne polecenia są również dwie inne platformy: Intercom oraz UserEngage. Na platformie Intercom tworzymy bazę swoich klientów, z którymi później możemy skontaktować się w bardzo szybki i prosty sposób – czy to przy pomocy czatu na stronie, czy podczas używania aplikacji. Umożliwia to nie tylko natychmiastową reakcję na wszelkie problemy czy pytania klientów, ale i szybkie dostarczanie komunikatów ogólnych. Intercom znacznie ułatwia też rozsyłkę newsletterów – możemy sprawdzić tam statystyki poszczególnych wiadomości, wgrać kreację HTML czy zaplanować w czasie wysyłkę.

źródło: intercom.com

Korzystanie z platformy Userengage umożliwi Ci m.in.:

  • śledzenie każdego kroku osób, które odwiedzają Twoją stronę, w celu budowania relacji (kim są, jakie są ich zainteresowania, jakie aktywności podejmują),
  • korzystanie z live chat, czyli łatwej i szybkiej możliwości kontaktu, z opcją wysyłki automatycznych wiadomości, dostosowanych do pytania czy problemu użytkownika,
  • dostęp do wielu gotowych formularzy pop-up, pomagających w pełni wykorzystać ruch na stronie, zachęcając do pozostawienia kontaktu,
  • podtrzymanie dobrych i budowanie trwałych relacji dzięki automatycznemu wysyłaniu maili,
  • analiza danych pomagających napędzać sprzedaż,
  • korzystanie z komunikacji w formie SMS-ów.

źródło: docs.userengage.com

6. Narzędzie do analizy SEO

Ciekawym rozwiązaniem jest wtyczka którą możesz zainstalować w przeglądarce — Seoquake. Nie musisz wykupywać abonamentu dającego dostęp do danej platformy. Po zainstalowaniu dodatek zajmie się wsparciem optymalizacji twoich stron www. Narzędzie umożliwia szczegółową analizę wielu parametrów strony dostarczanych przez narzędzia takie jak np. Alexa Rank czy SEMrush i ich informacje o linkach wychodzących, wewnętrznych i prowadzących do strony czy poziomu nasycenia strony frazami kluczowymi.

źródło: seoquake.com

7. Narzędzie do badania zachowania osób odwiedzających stronę

\Skąd czerpać informację o tym, jakie rozwiązania stosowane na stronie (dotyczące jej wyglądu, treści, funkcji itd.) podobają się użytkownikom? Na przykład z informacji uzyskanych za pomocą narzędzia Hotjar. Umożliwi ono dostęp do konkretnych, szczegółowych danych na temat zachowania użytkowników naszej strony czy sklepu internetowego.

źródło: hotjar.com

Jak działa Hotjar? Śledzi on po prostu sposób w jaki użytkownicy poruszają się po stronie. Tworzy mapę kliknięć i nagrywa ruch konkretnego użytkownika oraz bada przewijanie strony. Hotjar można wykorzystać do śledzenia ruchu na stronach wyświetlanych na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych.

8. Narzędzia do tworzenia Landing Page i testów A/B

Landing page to wizytówka firmy – często pierwsza strona, na którą trafia użytkownik szukając konkretnych informacji o firmie czy produkcie. Musi więc być perfekcyjna – zarówno jeśli chodzi o treść, jak i wygląd. W celu optymalizacji firmowego landing’u możesz skorzystać z gotowych narzędzi, takich jak Optimizely.

źródło: blog.optimizely.com

Inną ważną funkcją jaką proponuje Optimizely jest możliwość przeprowadzenia testów A/B bez potrzeby znajomości wielu zagadnień technicznych. Dlaczego warto zainwestować w takie testy? Ponieważ pomagają one sprawdzić które rozwiązania podobają się użytkownikom czy zwiększają użyteczność strony, a które to strata czasu i pieniędzy. Testy A/B przeprowadza się np. w celu sprawdzenia, który z nowych nagłówków będzie lepiej konwertował. Dzięki użyciu Optimizely można przeprowadzić testy łatwo i szybko – wystarczy kilka kliknięć w wizualnym edytorze. Istnieje również możliwość tworzenia czytelnych raportów z przeprowadzonych testów.

9. Narzędzie do badania satysfakcji, badań rynkowych i marketingowych – Webankieta

Jak zdobyć wiedzę na temat tego co przyciąga klientów do naszej firmy, czy są zadowoleni z naszych usług, a co powoduje, że z nich rezygnują? W skrócie: jak mamy zdobyć informacje potrzebne nam do tego, żeby, jako firma, się rozwijać? W prosty sposób – pytając ich o to wszystko. Idealnym narzędziem badawczym będą ankiety, które stworzysz korzystając z naszej platformy Webankieta.

Badaniami mającym szczególny wpływ na rozwój firmy, dzięki którym uzyskasz niezbędne do zmian informacje to np. badania satysfakcji klientów (m.in. obsługi klienta, wskaźnik Net Promoter Score), badania rynkowe (ocena reklamy, jakość produktu, nawyki zakupowe) czy badania pracowników – przede wszystkim zadowolenia i zaangażowania w pracy.

Wszystkie to stworzysz korzystając z intuicyjnego narzędzia o łatwej obsłudze i ciekawym interfejsie. Możesz skorzystać z gotowych szablonów, znajdujących się w przykładach ankiet (https://www.webankieta.pl/przyklady-ankiet) i modyfikować je dostosowując do potrzeb twojego biznesu.

Platforma umożliwia także prostą wysyłkę e-maili z ankietą nawet do dużych grup respondentów oraz tworzenie alertów i przypomnień o wypełnieniu ankiety. Po zakończeniu badania automatycznie wygenerujesz raport z badania, w którym możesz zawrzeć interesujące Cię zestawienia, przy użyciu filtrów czy tabeli krzyżowych.

W niektórych punktach tego artykułu wspominaliśmy również o tym, że dane narzędzie łatwo można połączyć z Webankietą. I tak w istocie jest, gdyż ankieta to podstawowe narzędzie badawcze — nic nie dostarczy ci tak wiarygodnych danych jak zadanie prostego pytania drugiej osobie, np. klientowi lub użytkownikowi Twojej strony. Dzięki prostym integracjom dane z ankiety można automatycznie przekazywać do zewnętrznych narzędzi z których korzystasz. Wyobraź sobie o ile łatwiej byłoby Ci prowadzić biznes mając do dyspozycji dane które zbierze dla Ciebie ankieta.

To nie wszystko – Webankieta umożliwia także szybkie gromadzenie informacji prosto ze strony – przez instalację widgetu. Daje on tak naprawdę nieograniczone możliwości – dowiesz się np. czego brakuje na Twojej stronie czy jaka jest ocena Twoich produktów. Widget pozwoli Ci też zdobyć nowe kontakty sprzedażowe.

Widget musisz zainstalować tylko jeden raz – później możesz tworzyć dowolną liczbę badań czy testów. Proste reguły wyświetlania pomogą Ci uporządkować otrzymane wyniki stosując różnego rodzaju podziały – np. dotyczące grupy odbiorców, sposobów zachowań itp.

Podsumowując,

To jedynie wybrane przez nas przykłady narzędzi. Możliwości rozwoju Twojego biznesu jest jednak dużo więcej – możesz skorzystać np. z generatorów sklepów internetowych, darmowych banków zdjęć, które urozmaicą treści na Twojej stronie czy narzędzi do tworzenia i zmieniania treści na stronach internetowych. Kluczem do sukcesu, bez względu na to z jakich narzędzi korzystamy, jest słuchanie swoich klientów. Istnieje jednak ogromna różnica w sposobie, w jaki możemy to zrobić. Platformy takie jak np. Brand24 dostarczają tzw. feedback niezamówiony. Natomiast Webankieta zajmuje się gromadzeniem i analizą tzw. feedbacku zamówionego. W artykule na naszym blogu możesz przeczytać więcej na temat różnicy między tymi dwoma sposobami i sytuacjach, w których warto sięgnąć po jeden lub drugi z nich.

Możliwości jest, jak widać mnóstwo i warto z nich korzystać – byle z rozwagą i konsekwencją. Pamiętaj – samo zainstalowanie czy zakup narzędzia nie wystarczy. Dostarczą Ci one dane do analizy z których powinno się wyciągać na bieżąco wnioski i wdrażać zmiany w życie.

Powodzenia!

Urszula Kamburov-Niepewna
Ula to Content Manager z bogatym doświadczeniem w dziennikarstwie i SEO copywritingu. Z Webankieta związana jest od 5 lat, a obecnie kieruje tam zespołem Content Marketingu. Jest specjalistką w tworzeniu treści z zakresu badań HR i Marketingu, Customer Experience oraz User Experience. Po pracy Ula jest obsesyjną czytelniczką, psychofanką Harry’ego Pottera i podróżniczką, która łapie każdą okazję, aby zobaczyć trochę świata i skosztować (zwykle więcej niż trochę) dobrego jedzenia.