ikonka ekranu
ikonka tabletu
ikonka mobile

Badania użyteczności

Strona internetowa to wizytówka organizacji, a w przypadku e-commerce miejsce, gdzie dochodzi do transakcji. Czy Twój serwis spełnia oczekiwania użytkowników? Poznaj odpowiedź na to pytanie z pomocą testów użyteczności.

Użyj tego szablonu strzałka w prawo strzałka w prawo Wszystkie szablony strzałka w prawo strzałka w prawo

Co się stanie po wybraniu szablonu?
Zacznij zbierać wyniki w 5 minut

 • ikonka funkcji

  Wybierz szablon, a przekierujemy Cię do rejestracji, gdzie zakładasz darmowe konto, na którym czeka skopiowana ankieta.

 • ikonka funkcji

  Ankieta jest gotowa do wysyłki. Jeśli szablon wymaga zmian, wprowadzisz je kilkoma kliknięciami.

 • ikonka funkcji

  Link do ankiety jest generowany automatycznie – skopiuj go i wyślij ankietę do respondentów jednym klikiem .

 • ikonka funkcji

  Wyniki będą spływać na Twoje konto , gdzie możesz je filtrować i analizować i jednym kliknięciem wygenerować gotowy raport.

Testy użyteczności stron internetowych

Badania użyteczności (testy UX) są kluczowym narzędziem do doskonalenia strony internetowej, poprawy doświadczenia użytkownika i osiągnięcia celów biznesowych. Pytanie grupy docelowej, użytkowników korzystających z serwisu lub internautów, odwiedzających sporadycznie stronę może przynieść szereg wymiernych korzyści.

Zrozumienie intencji i wymagań użytkowników

Badanie użyteczności pozwala zrozumieć, jak użytkownicy korzystają z witryny, jakie są ich potrzeby, oczekiwania i preferencje. To kluczowe do dostosowania strony do realnych potrzeb użytkowników.

Poprawa doświadczenia użytkownika

Testowanie użyteczności z udziałem użytkowników pomaga zidentyfikować obszary, w których mogą napotykać problemy lub doświadczać trudności. Poprawiając te obszary, można znacząco poprawić ogólne doświadczenie użytkownika na stronie.

Zwiększenie konwersji

Zrozumienie, co wpływa na decyzje użytkowników, pozwala na optymalizację strony w taki sposób, aby zwiększyć konwersje. To może obejmować poprawę formularzy, przekierowań czy klarowności informacji.

Optymalizacja nawigacji

Badania użyteczności pomagają w zidentyfikowaniu, jak użytkownicy poruszają się po stronie. Dzięki temu można zoptymalizować nawigację, aby była intuicyjna i łatwa do zrozumienia.

Zwiększenie zaufania

Badania mogą pomóc w identyfikacji czynników wpływających na zaufanie użytkowników do strony. Elementy takie jak klarowność informacji, bezpieczeństwo transakcji online czy profesjonalny wygląd mogą wpływać na postrzeganie strony.

Dopasowanie do różnych urządzeń

W dobie różnorodności urządzeń (komputery, tablety, smartfony) i aplikacji mobilnych, testy użyteczności UX pomagają dostosować stronę do różnych ekranów i sytuacji, co jest kluczowe dla zadowolenia użytkowników.

Optymalizacja dla różnych grup docelowych

Dobrze pomyślany test użyteczności umożliwia zrozumienie, jak różne grupy użytkowników wchodzą w interakcje z witryną i realizują określone zadania (np. złożenie zamówienia, finalizacja zakupu, etc.). To pozwala dostosować treści i funkcje strony do różnych oczekiwań i umiejętności użytkowników.

Wsparcie decyzji projektowych

Badania użyteczności dostarczają szczegółowych informacji, które mogą być używane do podejmowania decyzji na każdym etapie projektowania. To umożliwia skoncentrowanie się na kluczowych obszarach usprawnień.

Jak przeprowadzać testy UX – rodzaje badań

Możemy wyróżnić przynajmniej kilka skutecznych metod badania użyteczności. Część z nich wymaga stacjonarnej obecności respondentów, inne to zdalne testy użyteczności, które bez trudu przeprowadzimy z pomocą programu do zbierania feedbacku online, takiego jak Webankieta.

Oto krótki przegląd wybranych rodzajów testów użyteczności:

Testy użyteczności heurystycznej

Wykorzystują zestaw heurystyk, czyli ogólnych zasad projektowania interakcji użytkownika, aby ocenić, czy strona spełnia podstawowe standardy użyteczności. Testerzy oceniają stronę pod kątem takich kryteriów jak jasność, zgodność z oczekiwaniami użytkowników, skuteczność, efektywność i inne.

Testy zadań

Polegają na zadawaniu użytkownikom konkretnych zadań do wykonania na stronie. Testerzy oceniają, jak łatwo i skutecznie użytkownicy wykonują zadania, identyfikując ewentualne trudności czy błędy.

Testy nawigacyjne

Skupiają się na ocenie struktury nawigacyjnej strony. Testerzy badają, czy użytkownicy łatwo znajdują się na stronie, jak poruszają się między różnymi sekcjami, a także czy są w stanie szybko odnaleźć poszukiwane informacje.

Testy responsywności

Sprawdzają, jak dobrze strona działa na różnych urządzeniach, takich jak komputery, tablety i smartfony. Celem jest zapewnienie, że strona jest łatwo dostępna i czytelna na różnych ekranach.

Testy dostępności

Oceniają, czy strona spełnia standardy dostępności, co jest istotne dla użytkowników z różnymi potrzebami, takimi jak osoby z niepełnosprawnościami wzrokowymi czy ruchowymi.

Testy prototypów

Wykorzystują prototypy strony, zanim ta zostanie w pełni wdrożona. Testerzy oceniają interakcje z prototypem, co pozwala na wcześniejsze wykrycie potencjalnych problemów i wprowadzenie poprawek jeszcze przed wdrożeniem.

Testy oceny wydajności

Sprawdzają, jak szybko strona się ładuje i jak szybko użytkownicy mogą wykonywać konkretne akcje. Wydajność ma istotny wpływ na doświadczenie użytkownika.

Testy A/B

W tego typu testach użyteczności porównujemy dwie wersje strony (A i B) w celu zidentyfikowania, która wersja lepiej spełnia cele biznesowe lub oczekiwania użytkowników.

Badania UX i analiza użyteczności z wykorzystaniem ankiet

Narzędzie do ankiet online, pozwalające na przygotowanie i dystrybucję kwestionariusza, a następnie zebranie wyników i analizę sprawdzi się przy prowadzeniu badań UX. Bez względu na to, po jakie rozwiązanie sięgniesz (np. stacjonarne moderowane testy), pamiętaj o następujących krokach:

Krok 1: Określenie celów

Zdefiniuj konkretne cele, jakie chcesz osiągnąć poprzez badania użyteczności za pomocą ankiet. Mogą to być na przykład ocena ogólnej satysfakcji użytkowników, zrozumienie problemów, z którymi się borykają, lub identyfikacja obszarów do poprawy.

Krok 2: Stworzenie pytań

Sformułuj pytania, które pomogą ci osiągnąć cele badania. Pytania powinny być jasne, konkretne i obejmować różne aspekty użyteczności, takie jak nawigacja, czytelność, szybkość ładowania strony, czy zgodność z oczekiwaniami użytkowników.

Krok 3: Wybór metody ankiety

Zdecyduj, jak chcesz zbierać odpowiedzi na swoje pytania. Możesz użyć tradycyjnych ankiet papierowych, ale często bardziej efektywne są ankiety online, które można łatwo udostępnić użytkownikom.

Krok 4: Określenie grupy docelowej

Określ, kto jest grupą docelową twojego badania użyteczności. Upewnij się, że ankietowani są reprezentatywni dla rzeczywistych użytkowników witryny.

Krok 5: Testowanie ankiety

Przed rozpoczęciem właściwego badania, przetestuj ankietę na niewielkiej grupie, aby upewnić się, że pytania są zrozumiałe, a formularz działa poprawnie.

Krok 6: Dystrybucja ankiety

Udostępnij ankietę swoim użytkownikom. Możesz wysłać link do ankiety drogą mailową, umieścić go na stronie internetowej, na platformach społecznościowych lub w aplikacji mobilnej.

Krok 7: Analiza wyników

Po zebraniu odpowiedzi przystąp do analizy wyników. Identyfikuj wzorce, częste problemy, a także obszary, w których witryna jest dobrze oceniana.

Krok 8: Wnioski i działania naprawcze

Wyciągnij wnioski z wyników badania i opracuj plan działania. Zidentyfikuj priorytety, takie jak poprawa konkretnych funkcji, usprawnienie nawigacji czy dostosowanie treści do oczekiwań użytkowników.

Krok 9: Komunikacja wyników

Jeśli to możliwe i odpowiednie, podziel się wynikami badania z użytkownikami. To pokazuje, że ich opinie są ważne, a zarazem może budować zaufanie.

Krok 10: Powtarzalność

Testy użyteczności UX to proces ciągły. Regularnie przeprowadzaj ankietki, aby monitorować zmiany i dostosować witrynę do ewentualnych nowych potrzeb użytkowników.

Pamiętaj, że kluczowe jest pytanie o konkretne doświadczenia użytkowników i skupienie się na aspektach, które naprawdę wpływają na użyteczność strony.

Załóż darmowe konto i badaj potrzeby klientów z Webankietą

 • logo
 • logo
 • logo
 • logo
 • logo
 • logo
 • logo
 • logo

Zaufali nam

Wykorzystujemy Webankietę nie tylko do candidate experience i onboardingu. Poszerzamy badania szkoleń i spotkań wewnętrznych, a także ocenę współpracy rekrutera z menedżerem. Narzędzie jest bardzo intuicyjnie. Bez wątpienia mocno usprawniliśmy w ostatnich miesiącach proces pozyskiwania feedbacku od pracowników.

Wiktoria Wolszczak

Specjalistka ds. Rekrutacji w OBI

Webankieta to proste narzędzie o dużych możliwościach przydatne podczas realizacji mniejszych i większych projektów. Najbardziej doceniam w narzędziu prostotę użycia, możliwość kopiowania pytań z innych ankiet i ułatwienie w konstrukcji kafeterii, polegające na możliwości przekopiowania całego pytania wraz z odpowiedziami do okna dialogowego.

Żabka logo

Błażej Borsuk

Insight Specialist w Żabka

Mam wrażenie, że w Webankiecie znalazłem to, do czego sam później dążyłem rozwijając moją firmę – z jednej strony dbanie o solidne i bezpieczne podstawy technologiczne, a z drugiej słuchanie potrzeb, angażowanie klientów w rozwój produktu i nastawienie na rozwiązywanie problemów.

Paweł Owczarek

Paweł Owczarek

Autor Produktu FRIS, Partner Zarządzający