Odpowiedź na pytanie w treści kolejnych pytań

W tym poście przeczytasz o funkcji, która pozwala na uwzględnienie odpowiedzi respondenta w dalszych pytaniach ankiety. Na czym polega nowa funkcjonalność, do czego może się przydać i jak z niej skorzystać? Zapraszamy do lektury!

Odpowiedź na pytanie w treści kolejnych pytań to funkcja personalizująca ankietę. Uwzględnia ona odpowiedzi respondenta w dalszej części kwestionariusza. Badany odpowiada zatem na pytania, które są dostosowane do jego przypadku.

Zobaczmy jak wygląda to w praktyce.

Przykład

Wyobraźmy sobie, że prowadzimy badanie dotyczące polskich banków. Chcemy zobaczyć jak są one postrzegane przez klientów, jakie są ich silne strony, a co należy poprawić. W tym celu zadajemy respondentom pytanie wstępne:

pytanie

Należy zauważyć, że na polskim rynku mamy do czynienia z dużą liczbą banków – istniejących zarówno pod dużymi markami jak i mniejszymi. Wymienianie wszystkich nazw tych instytucji jest pozbawione większego sensu. Dlaczego? Zakłóciłoby to przejrzystość ankiety, a także mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której respondent nie może kontynuować badania, ponieważ jego bank nie został uwzględniony w odpowiedziach. Dlatego też umieszczamy odpowiedź „inny, jaki?”.

Podczas badania okazuje się, że nasz respondent posiada konto oszczędnościowe w banku PKO SA, którego nie uwzględniliśmy w naszych odpowiedziach.

inny jaki

W kolejnym kroku pytamy się respondenta, jak ocenia usługi swojego banku. Ponieważ chcemy zebrać dokładne dane, a także pragniemy, aby ankieta miała charakter spersonalizowany, korzystamy z naszej nowej funkcji. W tym celu w treści pytania umieszczamy znacznik Q, który pobiera odpowiedź udzieloną przez respondenta.

znacznik Q1

Numer przy znaczniku Q oznacza numer pytania, z którego ma być pobrana odpowiedź.

Dlaczego warto stosować opisywaną funkcję?

Zastosowanie odpowiedzi na pytanie w treści kolejnych pytań, pozwala nam w bardziej precyzyjny, prostyposób sformułować pytania. Jeżeli ankieta dotyczy form spędzania wolnego czasu, trudno jest pytać respondenta, o „aktywność fizyczną, którą zaznaczył w poprzednim pytaniu”. Łatwiej jest umieścić znacznik Q, który później zamieni się np. na „spacery”.

Nowa funkcja sprawia także, że respondent może się poczuć jakby ankieta dopasowała się do jego potrzeb. Pojawiające się w kolejnych pytaniach zaznaczone wcześniej odpowiedzi, powodują zaciekawienie i większą chęć w wypełnianiu kwestionariusza.

Korzystanie z tej funkcji oszczędza również nasz czas. Nie musimy się już zastanawiać w jaki sposób sformułować treść pytania, aby respondent wiedział, że nawiązujemy do jego poprzednich odpowiedzi. Wystarczy wstawić znacznik Q, a wszystko stanie się jasne.

Odpowiedź na pytanie w treści kolejnych pytańto funkcja, którą można stosować niemal w każdym badaniu – do czego Cię serdecznie namawiamy! Jest ona prosta w zastosowaniu, ułatwia proces formułowania treści kwestionariusza i urozmaica ankietę. Czy potrzeba czegoś więcej?

W naszym poradniku przeczytasz jak krok po kroku wykorzystać opisaną funkcję, a także poznasz kilka faktów, o których warto pamiętać podczas jej stosowania. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy Cię do kontaktu.

Webankieta pl