Jak stworzyć kwestionariusz przyjemny w wypełnianiu?

Na pewno często zastanawiałeś się, co zrobić, jak stworzyć kwestionariusz, żeby respondenci chętniej go wypełniali. Żeby udzielanie odpowiedzi na pytania nie męczyło a liczba porzuconych ankiet w trakcie wypełniana była bliska zeru.

Istnieje na to wiele sposobów. Jedne są lepsze drugie słabsze, ale na pewno warto je wypróbować i poeksperymentować. W tym wpisie chciałbym Ci opowiedzieć o jednym bardzo prostym sposobie, który znacząco poprawia doświadczenia respondenta w trakcie wypełniania ankiety. To nic innego jak podział kwestionariusza na podstrony. Ludziom dużo łatwiej realizować zadania, które są małe. Jak to się mówi „szast, prast i zrobione”. No właśnie, to poczucie dokończenia czegoś, zamknięcia tematu daje sporo satysfakcji i motywacji do realizowania kolejnych podobnych zdań.

Duży kwestionariusz

Na pewno ktoś, teraz powie „No dobrze, ale jeżeli mój kwestionariusz jest duży” – nic nie szkodzi. Wróćmy na chwilę do poprzedniego akapitu – ludzie lubią realizować małe porcje zadań. Zatem jeżeli Twój formularz jest długi, podziel go na mniejsze kawałki. Tak samo przecież książki dzieli się na rozdziały a artykuły w gazecie na kolumny. Duże zadania trzeba zawsze rozłożyć na mniejsze kawałki, bo nie możliwe jest zrealizowanie jednego dużego zadania za jednym podejściem. Dużo łatwiej realizować małe kawałki.

Zatem wróćmy do naszego kwestionariusza. Jeżeli Twoja ankieta zawiera dużo pytań podziel ją na strony. Wystarczy, że klikniesz na zielony guzik pod kwestionariuszem:

 


i gotowe! Możesz tworzyć kolejne pytania na kolejnych stronach.

„A co jeśli mój kwestionariusz jest już przygotowany?”

Nie ma problemu, dodaj tyle stron ile potrzebujesz a następnie za pomocą mechanizmu sortowania przenieś pytania na strony docelowe. Sortowanie pytań działa również pomiędzy stronami, więc można użyć tego mechanizmu nie tylko do sortowania pytań w ramach jednej strony, ale również do przenoszenia pytań pomiędzy stronami.

Aby włączyć sortowanie/przenoszenie pytań pomiędzy stronami, kliknij na guzik SORTOWANIE PYTAŃ:

 

Liczba pytań na stronie.

Żeby respondent miał poczucie, szybkiego wypełniania ankiety na jednej stronie powinno się znajdować dwa do trzech pytań. W wyjątkowych sytuacjach możesz dodać więcej pytań, ale te muszą być ze sobą silnie związane tematycznie. Jeżeli używasz pytań macierzowych, sprawa wygląda nieco inaczej. W tym przypadku najlepiej utworzyć tylko jedno takie pytanie na stronie. Dlaczego? Dlatego, że pytania macierzowe to skondensowane pytania jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru. Wizualnie to inne pytania, ale tak  naprawdę z punktu widzenia badania i z technologicznego punktu widzenia, to nic innego jak kilka podobnych pytań ułożonych w macierz.

Pasek postępu

Podzielenie kwestionariusza na strony przynosi jeszcze jedną korzyść. W swojej ankiecie możesz włączyć wyświetlanie się paska postępu, dzięki któremu Twoi respondenci będą wiedzieć, ile zadań już za nimi a ile jeszcze przed nimi. Żeby włączyć pasek postępu w ustawieniach ankiety zaznacz opcję:

W Twojej ankiecie pojawi się taki oto pasek:

Mój kwestionariusz jest wyjątkowo długi

Naprawdę duże rzeczy też da się dzielić na mniejsze. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z zadaniem, którego nie można byłoby podzielić na mniejsze zadania. Tak samo i Twój kwestionariusz.

Na wstępie napisz z jakich bloków tematycznych składa się Twój kwestionariusz. Określ ile pytań lub stron zawiera każdy z bloków. Nazwij te bloki a następnie na początku każdego z nich dodaj stronę na której znajdzie się tylko jedne blok opisowy, który zakomunikuje respondentowi, że zakończył wypełniać jeden blok i przechodzi do wypełniania następnego. Prawda, że proste?

Webankieta pl