Jak kusić aby skusić – czyli metody pozyskiwania respondentów

Coraz ciężej jest Ci pozyskać respondentów do badania? W artykule przedstawimy Ci proste wskazówki jak nakłonić Kowalskiego do udziału w ankiecie.

W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest pozyskać respondentów do swoich badań. Spowodowane jest to głównie przez ograniczony czas ankietowanych, odmowy udziału w badaniu, słabe zmotywowanie do udziału w ankiecie, czy znudzenie jej przebiegiem.

Poniżej przedstawiamy Wam kilka wskazówek, jakie zaproszenie stworzyć, aby „skusić” respondenta do udziału w badaniu.

 1.  Pop-up* i pop-under** są najskuteczniejszymi formatami zaproszeń skierowanych do respondentów.pop-up under
 2. Zaproszenie do udziału w badaniu powinno się odróżniać od standardowej reklamy, pod względem umiejscowienia na stronie internetowej, animacji, układu, czy przewagi obrazów nad tekstem. 
 3. Umiejscowienie przycisku „NIE” w zaproszeniu paradoksalnie zwiększa ilość rozwiązanych ankiet.
  zaproszenie
 4. Avatary graficzne pozytywnie wpływają na rozwiązywalność kwestionariuszy (większa ilość respondentów wybrało avatar po prawej stronie jako ciekawszy i bardziej zachęcający do udziału w badaniu). Warto się postarać, aby grafika odnosiła się w pewnym stopniu do treści badania. avatar
 5. Skuteczniejsza od powszechnego zachęcania do wzięcia udziału w badaniu jest prośba o pomoc w zdobyciu wiedzy.
 6. Treść zaproszenia i kwestionariusza powinna być możliwie najkrótsza.
 7. W zaproszeniu należy podać przybliżony czas potrzebny na wypełnienie kwestionariusza.

W przypadku badań terenowych, które z łatwością możesz przeprowadzić za pomocą naszej aplikacji na iPada (więcej informacji znajdziesz tutaj) , zapraszamy do skorzystania z naszych wskazówek:

 1. Staraj się być jak najmniej nachalny i utrzymywać kontakt wzrokowy z potencjalnymi respondentami.
 2. Postaraj się wzbudzić zaufanie przechodniów poprzez uprzejmość i stosowny ubiór.
 3. Poinformuj respondenta o tematyce ankiety i przewidywanym czasie, potrzebnym na jej wypełnienie.
 4. Do każdego respondenta podchodź indywidualnie i staraj się znaleźć wspólny język.
 5. Przed przystąpieniem do prowadzenia ankiety, zapoznaj się dokładnie z tematyką badania, aby w razie wątpliwości móc wytłumaczyć respondentowi znaczenie kłopotliwych słów, np. terminologii technicznej, itp.

Rady, które przedstawiliśmy w tej ankiecie, poparte są wynikami badania przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych (sprawdź na stronie)

*Ankieta pop-up – ankieta zamieszczana na stronach internetowych, przeznaczona do samodzielnego wypełnienia przez respondentów. Może pojawiać się w przeglądarkach użytkowników Internetu automatycznie (po wejściu na jakąś stronę internetową) lub w sposób przypadkowy, na stronach losowo wybranych komputerów. Ankieta pop-up wyświetlana jest zwykle w postaci niewielkiego bannera. Po kliknięciu na banner uzyskuje się dostęp do ankiety, którą można samodzielnie wypełnić.

**Ankieta pop-under – ankieta zamieszczana na stronach internetowych, przeznaczona do samodzielnego wypełniania przez respondentów. Ankieta pop-under umieszczona jest pod spodem strony internetowej aktualnie wyświetlanej przez internautę. Widoczna jest po zamknięciu oglądanej strony i dopiero w tym momencie może być wypełniona. Ankiety pop-under nie należy mylić z innym rodzajem ankiety internetowej typu pop-up, która wyświetla się na wierzchu wyświetlanej stronie.

Webankieta pl