Poradnik - Słownik pojęć

Metryczka w ankiecie

Tworzenie ankiety – podstawy

W tym ebooku krok po kroku wytłumaczymy jak stworzyć badanie w formie ankiety i jakie korzyści daje zbieranie opinii za pośrednictwem ankiet.

Pobierz ebook
Pytania o podstawowe dane, dotyczące osoby wypełniającej, noszą wspólną nazwę metryczka, która zazwyczaj umieszczana jest na końcu kwestionariusza. Mimo, że dla respondentów dodatkowe pytania wydawać się zbędne czy irytujące, odgrywają one podstawowe znaczenie przy zaawansowanej analizie wyników badania. Dlaczego? Ponieważ to właśnie metryczka pozwala na wykorzystanie danych na temat respondentów do przeprowadzania jeszcze bardziej dokładnej i zaawansowanej analizy zgromadzonych danych. Metryczka do charakterystyczna część ankiet, takich jak:
 
W tych i innych przypadkach tworząc ankietę lub kwestionariusz, bardzo często umieszcza się w niej pytania o wiek, wykształcenie bądź płeć osoby badanej. Wszystkie pytania tego typu, dotyczące danych socjodemograficznych, należą do puli pytań nazywanych metryczką.
 
Metryczka w ankiecie umieszczana jest zwykle na końcu badania, ponieważ prośba o podanie tych danych na początku ankiety, może wpłynąć na jej wynik czy zmienić odbiór dalszej części przez ankietowanych. W zależności od rodzaju lub celu badania metryczka może zostać jednak umieszczona również na jej początku. Takie sytuacje dotyczą zazwyczaj krótkich kwestionariusz, w których zebranie danych osobowych na temat płci, wieku czy miejsca zamieszkania stanowią trzon ankiety.

Więcej informacji o tym, jak tworzyć metryczkę i praktyczne przykłady znajdziesz na naszym blogu.

Przykłady pytań metryczkowych:

Płeć
Wiek
Poziom wykształcenia
Stan cywilny
Miejsce zamieszkania
Sytuacja zawodowa
Dochód

To, jakich pytań metryczkowych użyjesz, zależy od rodzaju badania. Jeżeli swoją ankietę kierujesz bezpośrednio do kobiet, nie ma potrzeby zadawania tego pytania metryczkowego. Nawet jeśli wydaje ci się, że w twojej ankiecie dane metryczkowe nie są potrzebne, na etapie analizowania danych i przygotowywania raportu może się okazać, że dana zmienna (np. wiek respondenta) miała istotny wpływ na wyniki badania.
Pytania metryczkowe z łatwością stworzysz na platformie Webankieta – każdy z popularnych typów pytań metryczkowych możesz odpowiednio ograniczyć, by respondenci wpisywali i wybierali tylko określone przez Ciebie dane (np. w pytaniu o wiek możesz ustalić zakres od 0 do 100 lat, a w pytaniu o poziom wykształcenia wpisać wszystkie obowiązujące prawnie poziomy). Dzięki temu unikniesz literówek, pomyłek i różnych interpretacji danego pytania metryczkowego przez respondentów.
Poniżej znajduje się przykładowa metryczka stworzona na Webankieta.pl:

Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za udzielenie odpowiedzi