Poradnik - Słownik pojęć

Kafeteria w ankiecie

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z badaniami online niektóre specyficzne wyrażenia i terminy mogą wydać się niezrozumiałe. Najczęściej jednak nie chodzi o skomplikowane kwestie, lecz po prostu fragmenty ankiety, nazwane w specyficzny sposób. To właśnie dotyczy kafeterii, dlatego krótko wyjaśnimy Ci co oznacza ten dziwnie brzmiący wyraz.

Czym jest kafeteria w ankiecie?

Decydując się na ankietę zawierającą pytania zamknięte lub półotwarte powinniśmy wiedzieć czym jest kafeteria. W uproszczeniu, to po prostu lista możliwych odpowiedzi, jakich respondent może udzielić na zadane pytanie.

Rodzaj kafeterii możesz dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. Ze względu na możliwość zaznaczenia jedynie jednej lub wielu odpowiedzi dzielimy je na dysjunktywne (pytania jednokrotnego wyboru) oraz koniunktywne, gdzie istnieje możliwość zaznaczenia kilku opcji.

Do najchętniej wybieranych rodzajów kafeterii (szczególnie w badaniach społecznych) należy m.in. skala Likerta — metoda pomiaru postawy respondenta, bazująca na pytaniu o o stopień akceptacji jakiegoś zjawiska lub poglądu (nie zgadzam się/zgadzam się, nie lubię/lubię, zdecydowanie nie/zdecydowanie tak itp.).

Tworzenie ankiety – podstawy

W tym ebooku krok po kroku wytłumaczymy jak stworzyć badanie w formie ankiety i jakie korzyści daje zbieranie opinii za pośrednictwem ankiet.

Pobierz ebook

Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za udzielenie odpowiedzi