Poradnik - Widget do stron www

Instalacja i uruchomienie pierwszego projektu

Z poniższego artykułu dowiesz się jak zainstalować kod widgeta na stronie i jak uruchomić swój pierwszy projekt. Jednorazowa instalacja kodu pozwoli Ci później zarządzać swoimi badaniami z poziomu interfejsu Webankiety, bez konieczności angażowania działu IT w uruchomienie nowego widgeta, zmianę pytań i ustawień czy w zakończenie zbierania danych.

Stwórzenie pierwszego widgeta

 1. Kliknij w przycisk Stwórz projekt w prawym górnym rogu ekranu (1). 
 2. Następnie skorzystaj z opcji Widget na stronę www (2) i nadaj nazwę widgetowi. Pamiętaj, że nazwa ta będzie wyświetlała się na górnej belce widgeta, więc powinna być ona jednocześnie zachętą do wypełnienia. Nazwę projektową, która wyświetla się w Twoim panelu możesz zmienić później w zakładce Ustawienia widgeta.
 3. Zdecyduj Od czego chcesz zacząć. Masz trzy możliwości: wybór widgeta z bazy gotowych szablonów (3), stworzenie nowego widgeta (4) lub skopiowanie jednego z wcześniej stworzonych (5).  
 4. Na kolejnym ekranie kliknij Dodaj wstęp lub pytanie (6).  
 5. Następnie przystąp do wyboru elementu, który chcesz dodać (7). Może to być np. pytanie jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru.  
 6. Wprowadź treść pytań i odpowiedzi (8), a w razie potrzeby skonfiguruj odpowiednie opcje pytania. 
 7. Jeśli chcesz dodać kolejne pytanie do widgeta, kliknij Dodaj kolejną stronę i wybierz rodzaj kolejnego pytania. W naszym przypadku będzie to pytanie otwarte, bo będziemy chcieli poprosić o użytkownika, który nie do końca zrozumiał naszą ofertę o pozostawienie numeru telefonu, jeśli chciałby kontaktu z naszym przedstawicielem (9). 
 8. Aby pytanie zostało zadane tylko osobom, które w pierwszym pytaniu odpowiedziały Średnio lub Nie, definiujemy odpowiednie reguły wyświetlania (10). Pamiętaj że w każdym momencie tworzenia kwestionariusza, będziesz widział jego podgląd w takiej samej formie, jaką zobaczy użytkownik na Twojej stronie.
 9. Po dodaniu wszystkich pytań przechodzimy do zakładki Wygląd (11), a następnie Ustawienia (12), gdzie możemy skonfigurować zachowanie i opcje, a później do zakładki Kolory, gdzie możemy ustawić kolorystykę zgodną z kolorystyką Twojej strony internetowej. Dokładne możliwości konfiguracji ustawień i kolorów opisaliśmy w odrębnym artykule. 

Instalacja kodu na Twojej stronie

 1. Po zakończeniu konfiguracji przejdź do zakładki Zbieranie (1), aby skonfigurować reguły wyświetlania.Następnie przejdź do zakładki Kod widgeta (2), gdzie zostanie wyświetlony kod do pobrania, który musisz umieścić na każdej podstronie swojej strony internetowej (a przynajmniej na tych stronach, na których chcesz kiedykolwiek wyświetlać widget). Wystarczy, że skopiujesz kod i wkleisz go do sekcji HEAD. Jeśli nie wiesz jak to zrobić przekaż kod do działu IT. Kod umieszczony jest też w zakładce Ustawienia konta -> Kod widgeta. 
 2. Następnie przejdź do informacji związanych z Dokumentacją techniczną i Prefill’em, z których dowiesz się m.in. co zrobić, żeby zainstalować tzw. ciastko retargujące czy skorzystać z możliwości dynamicznego przekazywania informacji do widgeta.  

Ustalenie reguł wyświetlania i zbieranie wyników

 1. Po poprawnej instalacji możesz przystąpić do ustalenia reguł wyświetlania. Więcej na temat znajdziesz w artykule dotyczącym konfiguracji reguł, natomiast na potrzeby tego przykładu ustawimy regułę, by widget pojawiał się tylko na stronie z Cennikiem i dopiero po 15 sekundach od kiedy użytkownik na tej stronie się znajduje. WAŻNE Jeśli nie zostaną ustawione reguły na adres URL pod którym powinien pojawiać się widget, będzie wyświetlał się wszędzie tam, gdzie umieszczony został kod.
 2. W tym celu w zakładce Zbieranie (1), klikamy Reguły wyświetlania (2) i wybieramy z rozwijanej listy pożądane reguły. Po dodaniu jednej reguły, kolejną dodaje się klikając zielony plus. Możemy też wybrać czy do uruchomienia widgeta konieczne jest by obie reguły zostały spełnione czy wystarczy, że zostanie spełniona jedna z nich (4).
 3. Aby aktywować widget trzeba przejść ponownie do zakładki Zbieranie, a następnie: Kod widgeta i przesunąć pasek w prawo, w kierunku: Zbieraj wyniki.
 4. Od razu po aktywacji widgeta, pojawia się on na Twojej stronie, zgodnie ze zdefiniowanymi regułami.
 5. Zebrane wyniki możemy w czasie rzeczywistym przeglądać w zakładce Analizuj.

O czym należy pamiętać?

 • Jak najlepiej wykorzystać możliwości widgeta prezentujemy w artykule z najlepszymi praktykami.
 • Zalecamy sprawdzenie widgetu najpierw na środowisku testowym, przed przeniesieniem go na środowisko produkcyjne.
 • Możesz na stronie umieścić dowolną liczbę widgetów, ale podczas jednej wizyty użytkownikowi zostanie wyświetlony tylko jeden widget (ten którego reguła uruchomiona zostanie jako pierwsza).

Czy ten artykuł był pomocny?

Dziękujemy za udzielenie odpowiedzi