• LOGO koalicji (002).png Badania pracy z młodzieżą w Polsce – warunki, praktyki, bariery

    Szanowni Państwo,

    Macie przed sobą kwestionariusz badania pracy z młodzieżą (youth work) i osób wykonujących tę pracę (youth workerów) w Polsce. Jego celem jest poznanie warunków, w jakich odbywa się w Polsce praca z młodzieżą, zlokalizowanie jej i zdiagnozowanie barier rozwoju.

    Pracą z młodzieżą̨ nazywamy systematyczne działania mające na celu wspieranie młodych ludzi w ich rozwoju społecznym i obywatelskim. Praca ta opiera się ona na podmiotowym i partnerskim podejściu do młodego człowieka, jego potrzebach, aspiracjach i potencjale. Korzysta z katalogu metod edukacji poza-formalnej oraz nieformalnej i może funkcjonować na styku organizacji czasu wolnego, edukacji, pracy społecznej i pokrewnych. Praca z młodzieżą̨ ma na celu nie tylko zapewnienie dobrostanu młodzieży, ale również promowanie jej aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i obywatelskim oraz dążeniu do realizacji jego pełnego potencjału.
    Założenia “pracy z młodzieżą̨” czyli “youth work” są̨ precyzyjnie opisane Europejskiej Karcie Lokalnej Pracy z Młodzieżą̨ i wdrażane zgodnie z Europejskimi Celami Młodzieżowymi zawartymi w Rezolucji Europejskiej dot.Strategii na rzecz Młodzieży na lata 2021-2027.

    Metoda „youth workowa” polega na aplikacji 4 kroków:
    1) Zawiązanie pozytywnej, wspierającej i opartej na zaufaniu relacji, rozpoznanie potrzeb i aspiracji młodego człowieka/ grupy.
    2) Wspólne ustalenie celów, które młody człowiek/ grupa chce osiągnąć oraz aktywności/ działań, w które chce się zaangażować, a nawet wziąć odpowiedzialność za nie.
    3) Proces wspierania młodych ludzi w działaniu (to młodzi działają!), towarzyszenie, wspieranie, dostarczanie narzędzi, wspieranie procesu uczenia się, dbanie o dobrostan i bezpieczeństwo.
    4) Wspólna ewaluacja, refleksja nad doświadczeniem.

    Tymi metodami pracuje coraz więcej placówek i miejsc tradycyjnie nastawionych na cele sektorowe z obszaru edukacji, pomocy społecznej, profilaktyki, czy kultury i sportu.

    Jeśli choć część czasu przeznaczasz na pracę z młodzieżą wg. podanej metody, ta ankieta jest dla Ciebie!
    Jej wypełnienie zajmie ok 20 minut. Będziemy wdzięczni za poświęcenie nam tego czasu. Wyniki ankiety posłużą nam do projektowania kierunków rozwoju pracy z młodzieżą w Polsce oraz jej docelowego uregulowania (prawnego, finansowego, organizacyjnego). Na wynikach skorzystają wszelkie organizacje i placówki, które chciałyby rozwijać pracę z młodzieżą w Polsce, a także – przede wszystkim – młodzi ludzie!

    Z ogromnym podziękowaniem,
    Zespół Krajowej Koalicji na rzecz Pracy z Młodzieżą
    [email protected]
Ładowanie...